› poradnik
14:53 / 19.07.2013

Przyswajanie kwasu foliowego w ciąży

Przyswajanie kwasu foliowego w ciąży

Zwiększone zapotrzebowanie na kwas foliowy w trakcie ciąży wymaga od przyszłej mamy wprowadzenia specjalnej diety opartej na produktach bogatych w ten związek. Niestety, u niektórych kobiet nawet zbilansowany jadłospis nie gwarantuje dostarczenia niezbędnej ilości folianów. Wszystko przez defekt enzymatyczny, który jest problemem aż 50 proc. kobiet. Na czym polega to zaburzenie? Czy istnieje sposób na zwiększenie stopnia przyswajania kwasu foliowego?

Przetwarzanie kwasu foliowego

Kwas foliowy zostaje dostarczony do organizmu w postaci trudno przyswajalnych folianów. Jest to nieaktywna metabolicznie forma kwasu foliowego, która mimo pozornie dużego stężenia w komórkach nabłonka jelita jest niedostępna dla komórek ciała. Dopiero po przeprowadzeniu licznych procesów metabolicznych, które tworzą skomplikowaną kaskadę reakcji, foliany uzyskują ostateczną formę kwasu lewomefoliowego. Jest to aktywna biologicznie i metabolicznie substancja, która może być wykorzystana przez komórki całego ciała.

Niestety, u blisko 50 proc. kobiet występuje swoisty defekt enzymatyczny, który skutkuje zatrzymaniem całego procesu na pewnym jego etapie (tzw. blokiem metabolicznym), czego efektem jest zaburzone przyswajanie kwasu foliowego i zbyt niskie stężenie kwasu foliowego we krwi. A takie niedobory mogą być bardzo groźne, szczególnie dla rozwijającego się w łonie matki dziecka. Są one przyczyną m.in. wad wrodzonych cewy nerwowej, zwiększają ryzyko stanu przedrzucawkowego, doprowadzają także do rozszczepienia wargi i podniebienia. Należy wspomnieć, że niektóre z tych dysfunkcji to wady letalne, prowadzące do poronienia i utraty dziecka. Czy istnieje skuteczny sposób leczenia defektu enzymatycznego?

Sposoby leczenia

Samodzielne stwierdzenie, do której połowy żeńskiej populacji, zdrowej czy chorej, zalicza się dana kobieta, nie jest możliwe. Można to określić jedynie na podstawie kosztownych i skomplikowanych badań laboratoryjnych, a bez przeprowadzenia takich testów nie mamy gwarancji, że kwas foliowy został prawidłowo wchłonięty z przewodu pokarmowego. Niezwykle skuteczną formą leczenia objawowego tego defektu jest zażywanie suplementu diety Femibion, którego głównym składnikiem jest metafolina - sztucznie przetworzona forma kwasu foliowego. Aktywacja tego związku na drodze zabiegów laboratoryjnych sprawia, że stanowi on postać kwasu gotową do wykorzystania przez organizm przyszłej mamy.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%