Psie odchody zmorą spacerowiczów w Elblągu. Co się zmieni?
fot. K.Kosacz
W ramach budżetu obywatelskiego pojawiły się dwa projekty dotyczące stworzenia dużego parku dla psów w Elblągu na wzór tych, które są w USA i zmobilizowania spółdzielni mieszkaniowych do zorganizowania kilku mniejszych na terenie całego miasta. Chociaż w Elblągu jest 10 dystrybutorów na psie odchody i 37 pojemników, problem psich kup jest wciąż zmorą mieszkańców.
Problem nie istniałby gdyby właściciele psów, sami dbali o porządek i najzwyczajniej sprzątali po swoich pupilach. Tymczasem piaskownice, w których bawią się dzieci, wciąż traktowane są jako psie ubikacje. Jak informuje nas Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego:
- W regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Elbląg nałożone zostały na właścicieli psów obowiązki mające na celu zmniejszenie uciążliwości i zagrożeń powodowanych przez psy, w tym również obowiązek sprzątania po psie. W celu należytego wypełniania tego obowiązku właściciel psa winien zaopatrzyć się w specjalne woreczki do sprzątania po psie, specjalne zestawy z łopatką lub zwykłe woreczki foliowe. Miasto kupuje woreczki do sprzątania po psach, które w celach edukacyjnych wykładane są systematycznie w Punkcie Informacyjnym w Urzędzie Miejskim oraz w zakładach leczniczych dla zwierząt, gdzie właściciele mogą je bezpłatnie pobrać.
Cena jednego woreczka na psie odchody wynosi 50 groszy. Mieszkańcy Elbląga podnieśli dyskusję na temat ich dofinansowania, jednak bez efektu:
- Finansowanie ze środków budżetu miejskiego zakupu woreczków do sprzątania po psie stanowiłoby dofinansowanie pewnej grupy mieszkańców Elbląga. Byłoby więc to niesprawiedliwe wobec osób nie posiadających psów. Ponadto należy przypomnieć, że od 2008 roku właściciele psów w Elblągu zostali zwolnienie od wnoszenia do budżetu miejskiego corocznej opłaty od posiadania psa - informuje nas Łukasz Mierzejewski.
Projekt nowego parku dla psów przewiduje zagospodarowanie terenu byłego kąpieliska przy przy ulicy Spacerowej i obejmuje podział obszaru na dwie części. Pierwsza - wolna, umożliwiająca swobodny wybieg czworonogów. Druga - treningowa, przeznaczona do nauki tresury i kreatywnego spędzania czasu z pupilami. Na placu znalazłyby się również stoliki i ławki dla właścicieli psów oraz urządzenia do pobierania folii na odpady. Celem stworzenia parków dla psów jest stworzenie miejca, w którym bez ryzyka dostania mandatu można wyprowadzić psa i dać mu szansę zasocjalizować się w grupie.
Dotychczas na terenie Elbląga były ulokowane trzy toalety dla psów: w parku Planty, parku Dolinka i na zieleńcu przy ulicy Mickiewicza (na terenie obecnego skateparku). Tylko pierwszy przetrwał do dziś. Okazało się, że posiadacze psów niechętnie wybierają się na spacery w te punkty, a miejsca te lepiej zagospodarować w inny sposób.