› bieżące
12:12 / 10.04.2013

Publikacja w sprawie Alteams Group jest kłamstwem. Składamy pozew do sądu

Publikacja w sprawie Alteams Group jest kłamstwem. Składamy pozew do sądu

Tak o publikacji portalu elblag24 w sprawie inwestycji fińskiej firmy Alteams Group w Lęborku wypowiedział się dziś wiceprezydent Adam Witek. Zapowiedział też skierowanie w czwartek sprawy do sądu w trybie wyborczym przeciwko autorowi publikacji.

Artykuł w elblag24.pl jest kłamliwy. Zawiera same nieprawdziwe informacje – mówił dziś na konferencji prasowej wiceprezydent Adam Witek. - Nam zależy na każdym inwestorze i na każdym nowym miejscu pracy w mieście.

Na spotkaniu z dziennikarzami zostało również odczytane oświadczenie miasta w tej sprawie:

Firma Alteams Group prowadziła rozmowy z prywatnymi właścicielami nieruchomości. Nie znamy szczegółów tych rozmów, gdyż objęte są one tajemnica handlową. Miasto w nich nie uczestniczyło. Były to rozmowy na temat transakcji komercyjnej, nie związanej z ofertą inwestycyjną Miasta. Owszem, Inwestor za pośrednictwem przedstawiciela jednostki PAIiIZ zgłosił się do Miasta, ale wyłącznie z zapytaniem o rynek pracy i pomoc w zatrudnieniu nowych pracowników. Taką informację otrzymał oraz ofertę wsparcia, jakie może otrzymać przy zatrudnieniu nowych pracowników spośród osób bezrobotnych. Informacji udzielili im pracownicy Biura Obsługi Inwestora. Firma nie mogła być zwolniona z podatku, ponieważ w Elblągu nie była właścicielem żadnego terenu, od którego mogłaby taki podatek płacić i być z niego ewentualnie zwolniona. Z naszych informacji wynika, że była tylko zainteresowana dzierżawą hali i to od prywatnego przedsiębiorcy. Miasto nie było więc stroną tych rozmów. Nieprawdziwe są informacje, że w Urzędzie Miejskim odbyły się negocjacje. Inwestor, jak wynika z naszych informacje, negocjował z prywatnym przedsiębiorcą. Nieprawdziwe są informacje, że prezydent i wiceprezydenci odmówili spotkania z przedstawicielami firmy. Miasto jest otwarte na wszelkie propozycje każdego przedsiębiorcy, który chciałby w Elblągu zainwestować i stworzyć miejsca pracy”.

Rafał Kućmański, zastępca Dyrektora Departamentu ds. Rozwoju dodał, że inwestor z władzami miasta spotkał się raz, w 2012 r.

- Na spotkaniu inwestor otrzymał od miasta szczegółowe informacje na temat naszej oferty inwestycyjnej, obowiązujących ulg dla inwestorów oraz informacji na temat rynku pracy. Zadeklarowaliśmy inwestorowi daleko idącą pomoc w sprawie tej inwestycji. Jednak trzeba sobie zdawać sprawę, że Alteams Group było zainteresowane wydzierżawieniem hali od prywatnego inwestora. Miasto nie było stroną w negocjacjach handlowych a jedynie deklarowało daleko idąca pomoc – mówi Rafał Kućmański. - Przygotowania inwestycyjne w imieniu fińskiej firmy prowadziła Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Podczas spotkania przedstawiono również trzy uchwały, które szczegółowo regulują zasady zwolnienia inwestorów z różnych form podatków lokalnych oraz zapewniają pomoc i wsparcie miasta. Dlatego prezydent Grzegorz Nowaczyk nie musiał zwalniać inwestora z płacenia podatków lokalnych, ponieważ Elbląg już takie regulacje prawne ma od kilku lat.

Dlaczego więc fińska firma wybrała Lębork, a nie Elbląg. Odpowiedź na to można znaleźć w marcowym wydaniu Gazety Wyborczej, gdzie o tym mówi Maria Podoska-Szałacka, dyrektor Alteams Poland: - Przerabiamy halę połączoną z częścią biurową po innej firmie. Dostosowujemy ją i unowocześniamy do naszych potrzeb. Innymi czynnikami, które miały wpływ na podjęcie decyzji o lokalizacji zakładu na Pomorzu, były konkurencyjne koszty, dostępność zaplecza technicznego oraz sieć lokalnych dostawców (np. zakład galwanizacji elektrolitycznej).

Sprawa publikacji w portalu elblag24.pl znajdzie swój finał w sądzie, w procesie w trybie wyborczym.

11
0
oceń tekst 11 głosów 100%

Powiązane artykuły

Kampania referendalna w klimacie absurdów kończy się sprawami w sądzie

12.04.2013 komentarzy 3

W sądzie, w trybie wyborczym, znalazły się pozwy przeciwko wydawcy jednego z portali internetowych w Elblągu. Sprawiedliwości szukają wiceprezydent Tomasz...

Współwydawca portalu elblag24 sądzony w trybie wyborczym

12.04.2013 komentarzy 25

Współwydawca portalu elblag24 został dziś oskarżony za pomówienie prezydenta Grzegorza Nowaczyka w portalu i wydanej gazecie papierowej. Sąd...

Witold Strzelec: Informacja elblag24 to kłamstwa

13.05.2013 komentarzy 5

Rewelacje portalu elblag24, jakoby Witold Strzelec - radny Sejmiku Wojewódzkiego i doradca ds. finansowych byłego prezydenta Elbląga przyjął korzyść...

Jerzy Wilk i Lech Kraśniański przed sądem? Jako świadkowie

21.11.2013 komentarzy 22

W elbląskim sądzie toczy się sprawa z powództwa byłego wiceprezydenta miasta Tomasza Lewandowskiego przeciwko współwydawcy portalu elblag24....