› bieżące
07:45 / 08.11.2014

Radni powiatowi za budową nowej siedziby elbląskich policjantów

Radni powiatowi za budową nowej siedziby elbląskich policjantów

fot. KMP w Elblągu

Elbląscy policjanci chcą nowego, kompleksowego budynku, spełniającego nowoczesne, europejskie standardy. Na piątkowej sesji radni powiatowi oraz starosta Sławomir Jezierski jednogłośnie poprali tę inicjatywę. Trzy budynki Komendy Miejskiej Policji nie są w najlepszym stanie, a czas robi swoje...

Zwłaszcza zbudowana w latach 80-tych – główna siedziba przy ul. Tysiąclecia 3 - woła o pomstę do nieba! Kierownictwo elbląskiej policji od ok. dwóch lat przekonuje, że inwestycja w nowy budynek jest po prostu niezbędna. Wynika ona także z krajowego programu modernizacji jednostek policji.

Po prostu - niezbędna

Insp. Marek Osik, komendant elbląskiej policji niedawno zwrócił się z prośbą o poparcie jego starań do Starostwa Powiatowego.


To nie tylko kwestia wygody. Policjanci z Elbląga czuwają nad bezpieczeństwem ok. 130 tys. mieszkańców miasta i ok. 60 tys. powiatu. Tymczasem funkcjonują w przestarzałych budynkach (ul. Tysiąclecia 3), pięknym zabytku, którego gruntowny remont przewyższyłby koszty budowy nowej siedziby (Rewir I i II Dzielnicowych przy ul. Królewieckiej 106).


Jeszcze latem br. na jednym z portali kom. Osik wspominał o potrzebie wybudowania nowej siedziby, z uwagi na program standaryzacji jednostek w całym kraju. Informował też o podejmowanych rozmowach z samorządowcami na ten temat. Już wtedy proponował oddanie miastu trzech obecnych budynków policji.

- Jako Rada doszliśmy do wniosku, że nowa siedziba KMP jest niezbędna, bo jej budynki były budowane na miarę tamtych, a nie obecnych czasów – informuje Ryszard Zagalski, przewodniczący Rady Powiatu Elbląskiego. - Stosowną uchwałą intencyjną poparliśmy jednogłośnie dążenie do budowy nowej siedziby policji. Jako radni podzielamy pogląd, że dobrą lokalizacją byłyby okolice ul. Królewieckiej, a znajdujace się tam obecnie budynki służbowe z uwagi na swoją historię, powinny służyć celowi publicznemu.

Remonty czyli pasmo kosztów

Zdaniem pomysłodawców inicjatywy nowy obiekt, w jednym miejscu oznacza znaczną poprawę i kompleksowość obsługi mieszkańców.

- Budowa nowej nieruchomości dla mundurowych, według wstępnych szacunków wiąże się z przeznaczeniem na ten cel ok. 35-40 mln zł – zauważa Jakub Sawicki, rzecznik prasowy KMP. - Kom. Marek Osik od co najmniej 2 lat próbuje przekonywać, że tego rodzaju inwestycja jest niezbędna. Powód tych starań jest oczywisty. Stare budownictwo wymaga ciągłych remontów i coraz to nowych nakładów. Tymczasem efekt końcowy niewiele zmienia.

Zgodnie z prognozami remont siedzib przy ul. Królewieckiej jest nieopłacalny. Jedną z przyczyn jest historyczny charakter tej nieruchomości.

- Istnienie garaży, warsztatów samochodowych, myjni, pomieszczeń dla osób zatrzymanych, wszystkich biur itd. oznaczałoby łatwiejsze funkcjonowanie i znaczne przyspieszenie wypełniania formalności – uzupełnia rzecznik Sawicki. - Obecnie Urząd Miejski przedstawił nam dwie lokalizacje visa vis Szpitala Wojewódzkiego (okolice ul. Królewieckiej) oraz Modrzewinę. Gdyby wybrano tę pierwszą lokalizację, dla mieszkańców oznaczałoby to duże ułatwienie w samym dotarciu do komendy. W naszych działaniach insp. Marek Osik ma pełne poparcie nadinsp. Józefa Gdańskiego, komendanta wojewódzkiego policji w Olsztynie.

Czas na Elbląg!

Rzecznik elbląskich policjantów przypomina, że ostatnio nowe budynki policyjne zyskał Olsztyn i Braniewo. Czy teraz pora na Elbląg? Nie wiadomo jednak czy za intencjami radnych powiatu pójdą... pieniądze. Niemniej choć budżet starostwa nie jest zbyt duzy (ok. 60 mln zł), to jednak wystarcza np. na doposażanie funkcjonariuszy np. jeśli chodzi o zakup sprzetu i samochodów służbowych. Wiele miast próbuje wymieniać lub gruntownie remontować siermiężne PRL-owskie lokale. Nie wszystkie jednak mają ku temu pieniądze i przychylność władz. Tymczasem funkcjonowanie „centrów sprawiedliwości” w rozbiciu, gdzie w różnych częściach miasta znajdują się nie tylko siedziby służb, ale sądów i prokuratury, wiąże się z chaosem organizacyjnym oraz niepotrzebną stratą czasu. Nie mówiąc o bezpieczeństwie...

4
1
oceń tekst 5 głosów 80%