› bieżące
10:00 / 30.01.2015

Radni zabrali głos w imieniu mieszkańców - wnioski i zapytania

Radni zabrali głos w imieniu mieszkańców - wnioski i zapytania

fot. Artur Borkowski

Politycy, zasiadający w Radzie Miasta, zostali wybrani przez mieszkańców jako ich reprezentanci. Oznacza to, że powinni zabierać głos w sprawach ważnych dla ludzi, którzy obdarzyli ich kredytem zaufania. Taka okazja nadarzyła się podczas wczorajszej sesji Rady Miasta, na której radni mogli zgłaszać wnioski, interpelacje i zapytania. Jakie kwestie były przez nich poruszane?

Radny Paweł Fedorczyk chciał uzyskać informację odnośnie tego, na jakim etapie jest postępowanie wobec byłego dyrektora MPO, który łamał prawa pracownicze. Prezydent i obecny na sali mecenas wyjaśnili, źe postępowanie w tej sprawie zostało umorzone.

Jerzy Wcisła w imieniu swoim i radnego Roberta Turleja złożył wniosek w sprawie analizy możliwości przystosowania sali obrad do rejestrowania dźwięku i obrazu przebiegu sesji. Przekonywał, że takie rozwiązanie będzie korzystne dla wszystkich:

Samorząd miasta Elbląga wycofał się z druku i kolportażu Elbląskiego Serwisu Miejskiego. To dobra decyzja, bo ta forma docierania do mieszkańców i ich informwania jest droga i mało efektywna. (...) By umożliwić przekaz informacji o tym, co dzieje się na posiedzeniu Rady Miejskiej i innych wydarzeniach, które odbywają się na tej sali, wnioskujemy o przeanalizowanie możliwości przystosowania tej sali do automatycznego zapisu obrazu i wypowiedzi. Takie rozwiązanie stosowane jest już w wielu miastach.

Prezydent Wróblewski przekonywał, że temat został podjęty. zajmuje się tym wiceprezydent Boruszka. Trzeba tylko oszacować koszt całego przedsięwzięcia, by móc podjąć bardziej zdecydowane działania. Radna 

Jolanta Janowska w imieniu mieszkańców złożyła następujący wniosek:

Mieszkańcy zwracają się do Pana Prezydenta z prośbą o wpisanie do programu remontu dróg i inwestycji zadania, polegającego na remoncie chodnika lub wykonania ciągu pieszo-rowerowego przy ul. Mazurskiej (odcinek za jednostką wojskową) oraz wnioskują o polepszenie stanu oświetlenia wspomnianego odcinka drogi. (...) Proszą również o remont chodnika przy ul. Królewieckiej od strony Szpitala Wojewódzkiego.(...) W dodatku od roku 1957 mieszkańcy proszą kolejne władze o wykonanie remontu drogi dojazdowej w obrębie ulic:Legionów i Gdyńskiej.

Radna chce, by w remoncie ostatniej z wymienionych dróg uwzględnić budowę kanalizacji deszczowej, gdyż odcinek ten jest stale zalewany wodą, co znacząco utrudnia poruszanie sie po niej zarówno pieszym, jak i kierowcom. Naprawa nawierzchni we własnym zakresie nie przyniosła mieszkańcom oczekiwanych efektów. Prezydent tłumaczył, że obecnie miasto posiada 7 mln na remonty dróg i przygotowano już projekty remontów na pierwsze półrocze. Niemniej jednak miasto posiada również środki na tzw. remonty awaryjne. Propozycje takich remontów ma rozpatrywać wiceprezydent Nowak.

Maria kosecka wystosowała dwa wnioski. Pierwszy dotyczył reorganizacji zasad ruchu drogowego w obszarze ulic: Płk. Dąbka, Odrodzenia, Szarych Szeregów.

Klika lat temu wyremontowano skrzyżowanie ulic Płk. Dąbka i Odrodzenia, Część pierwszej ulicy została odcięta i stała sie zaułkiem. Znajdują się tam sklepy, placówki usługowe, zaklady przemysłowe. Ostatnio wybudowano tam zasiedlony już budynek wielorodzinny. Żeby dostać się na ten odcinek ul. Płk. Dąbka wszystkie pojazdy jeżdżą teraz ul. Szarych Szeregów. Dziennie ilość przejazdów można liczyć w setkach, co skutkuje hałasem, zanieczyzczeniem środowiska, jak rownież zagrożeniem zdrowia i życia.

Drugi wniosek radnej niezrzeszonej dotyczył poprawy estetyki przestrzeni miejskiej, polegającej na usuwaniu ogłoszeń reklamowych. Prezydent zapewnił, że odpowiedni program estetyzacji miasta jest właśnie przygotowywany.

Również radna Jolanta Lisewska złożyła wniosek. Dotyczył on wykonania remontu chodnika na ul. Zacisze w trybie pilnym. Jak tłumaczy zainteresowana:

Chodnikiem tym, oprócz mieszkańców tej ulicy, poruszają się również osoby udające się do miasteczka handlowego i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, w którym znajduje się Komisja Orzekania o Niepełnosprawności. Są to często osoby starsze i schorowane, a stan wspomnianego chodnika jest taki, że i osobom zdrowym trudno jest się po nim poruszać.

Radny Antoni Czyżyk wystosował zapytanie odnośnie tego, czty samorząd wypracował jakąś strategię i warunki budowy tanich mieszkań dla ludzi młodych. Prezydent Wróblewski pozytywnie przyjął propozycję tanich mieszkań dla młodych elblążan i przyznał, że ten temat jest wart szerszego zaprezentowania i dyskusji.

Małgorzata Adamowicz (c. Andrzeja) złożyła interpelację, w której zwraca uwagę na konieczność budowy zadaszenia pojemników na odpady. Zasygnalizowała, że śmietniki, znajdujące się na terenach spółdzielni są zwykle odpowiednio zabezpieczone i zadaszone, natomiast te, znajdujące się na terenie, zarządzanym przez miasto odstraszają swoim wyglądem, gdy pozostają otwarte (i przepełnione), w dodatku zalewane są przez deszcze. Radna wnioskowała również o przedłużenie prac nad projektem Karty Seniora, tłumacząc swój wniosek tym, iż potrzebne będzie poddanie projektu pod konsultacje społeczne.

Na prośbę pewnej mieszkanki Robert Turlej wystosował wniosek o rozważenie zmiany godzin dyżurów radnych. Dyżury te odbywają się zwykle rano, gdy większość mieszkańców jest w pracy. Optymalnym rozwiązaniem, zdaniem radnego, będą godziny popołudniowe, np. 15:00.

Małgorzata Adamowicz (c. Romana) w imieniu swoim i radnych: Marii Koseckiej i Michała Missana wystosowała wniosek o pomoc rodzinom z Donbasu, które znalazły schronienie na terenie naszego województwa. Radna odwołała się do historii Polski, w której nasi rodacy byli zdani na siebie i cieszyli się z każdej udzielonej im pomocy, nawet od zupełnie obcych ludzi.

6
0
oceń tekst 6 głosów 100%