› bieżące
14:56 / 26.02.2014

Ranking uczelni wyższych. Jak wygląda sprawa szkół w Elblągu?

Ranking uczelni wyższych. Jak wygląda sprawa szkół w Elblągu?

fot. Konrad Kosacz

Webometrics Ranking of World Universities przeprowadzany jest przez Najwyższą Radę Badań Naukowych w Madrycie (Consejo Superior de Investigaciones Cientificas). Publikowany jest od dziesięciu lat, dwa razy do roku. Ocena uczelnie wyższe z całego świata. Jak w rankingu wypadły elbląskie uczelnie?

W tym roku w badaniu Webometrics wzięło udział 12 tysięcy szkół wyższych z całego świata, w tym ponad 400 z Polski. Pierwsze 9 miejsca zajmują uczelnie ze Stanów Zjednoczonych. Są to kolejno: Uniwersytet Harvarda, Instytut Technologiczny w Massachusetts, Uniwersytet Stanforda, Uniwersytet Cornella oraz Uniwersytet Columbia w Nowym Jorku. Dopiero na 11 miejscu znajduje się uczelnia europejska. Jest to Uniwersytet Cambridge. Kolejne miejsce należy do Uniwersytetu w Oksfordzie.

Jak przedstawia się sytuacja wyższych uczelni w Polsce?

Pierwsze miejsce wśród polskich uczelni zajął Uniwersytet Warszawski plasując się na 274 pozycji w rankingu światowym. 54 oczka niżej na 328 miejscu znalazł się Uniwersytet Jagielloński. Tuż za nim na 344 miejscu na świecie znalazł się Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu. 384 miejsce zajęła Akademia Górnicz-Hutnicza Stanisława Staszica w Krakowie.

Jak wygląda sprawa elbląskich uczelni wyższych?

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu zajęła 6775 miejsce na świecie oraz 108 w Polsce. Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna uplasowała się na 201 w Polsce oraz 9935 na świecie.

Ranking Webometrics (Webometrics Ranking of World's Universities) przygotowywany jest dwa razy w roku. Tworzy go Najwyższa rada Badań Naukowych w Madrycie. Ranking kładzie nacisk przede wszystkim na komunikację uczelni za pośrednictwem Internetu. Nie skupia się więc np. na analizowaniu osiągnięć naukowych. W badaniu pod uwagę są brane m.in. rozwój komunikacji między naukowcami w sieci, np. za pomocą wydawnictw internetowych, czy repozytoriów wiedzy, znaczenie przedsięwzięć typu Open Access, aktywność uczelni i naukowców w sieci, pozycjonowanie stron uczelni w sieci itp.

5
2
oceń tekst 7 głosów 71%