"Razem zmieniajmy Elbląg". Gala 25-lecia samorządności
fot. Ryszard Siwiec
27 maja 1990 roku odbyły się w Polsce pierwsze po wojnie w pełni wolne wybory samorządowe. Twórcami reformy samorządowej, zainicjowanej przez Izbę Senacką a uchwalonej przez Sejm kontraktowy, byli profesorowie: Jerzy Regulski, Jerzy Stępień i Michał Kulesza. Istotą reformy była potrzeba budowania aktywnego i odpowiedzialnego społeczeństwa obywatelskiego. Było to jednocześnie zaproszenie do zwiększenia uczestnictwa obywateli w zarządzaniu państwem. Wczoraj w Bibliotece Elbląskiej odbyły się uroczystości związane z 25-leciem samorządności w naszym mieście.
Wczorajsza gala z okazji obchodów 25-lecia samorządu rozpoczęła się od wysłuchania hymnu państwowego w wykonaniu chóru ze Szkoły Podstawowej nr 21. Następnie st. chor. szt. Maciej Bujak, muzyk elbląskiej Orkiestry Wojskowej zagrał na trąbce hejnał naszego miasta. Po tak znakomitym wstępie o zabranie głosu poproszono Prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego:
Reforma samorządowa przywróciła historyczny system gmin, powiatów i województw. Ustrój i działanie samorządu terytorialnego zostało oparte o zasady unitarności, pomocniczości, względnej samodzielności i demokracji. Reforma ta była jednym z ważniejszych elementów programu rządu premiera Tadeusza Mazowieckiego, który w przeddzień wyborów samorządowych powiedział: Rzeczpospolita lokalna przechodzi w ręce społeczności, które ją zamieszkują. Będzie ona taka, jaką one same potrafią stworzyć.
- mówił włodarz naszego miasta. Zdaniem przywoływanego w jego wypowiedzi profesora Jerzego Regulskiego, reforma samorządowa przełamała pięć podstawowych monopoli państwa: monopol polityczny (stwarzając możliwość wolnych wyborów władz lokalnych), władzy (odrzucając zhierarchizowany ustrój), własności publicznej (przywracając własność komunalną), finansów (wydzielając finanse lokalne od budżetu państwa), administracji (przekazując całą administrację lokalną w ręce władz samorządowych).
Wczorajsze wydarzenie było okazją do wspomnień minionego ćwierćwiecza. Prezydent Wróblewski wskazywał np. jak bardzo zmieniała się Rada Miejska odkąd po raz pierwszy została wybrana (zasiadało w niej na początku 45 radnych), jak rozwijało się miasto, ulokowany tu przemysł drzewny, metalowy, szkolnictwo, jak na przestrzeni lat dzięki funduszom własnym i pozyskanym zmieniano oblicze Elbląga. Wtorkowe święto z okazji 25-lecia samorządności było również okazją do refleksji.
Wiele mówi się o braku poczucia tożsamości mieszkańców, o braku ich związku z miastem. Każdy z nas rzeczywiście skądś przybył – my lub nasi rodzice. Przybyliśmy tu z całej Polski przed- i powojennej, często tej, której już nie ma. Każdy przywiózł to, co miał najlepszego. Obserwując więc ostatnie ćwierćwiecze mieszkańców, ich zaangażowanie w budowę lokalnych więzi, zmienianie miasta, wydaje mi się, iż możemy powiedzieć, że już coraz bardziej jesteśmy stąd. Oswoiliśmy Ziemie Odzyskane, pozyskaliśmy dla siebie Elbląg. Zmieniajmy go razem.
-zachęcał prezydent Witold Wróblewski. Na uroczystości z okazji 25-lecia samorządności w Bibliotece Elbląskiej była również obecna wice wojewoda, Grażyna Kluge. W swoim krótkim wystąpieniu zwracała uwagę, że:
To wszystko, co w ciągu tych 25 lat uczyniły samorządy może być chwałą dla tych, którzy w nich działali przez cały ten czas. Zależy mi na tym, by podkreślić dziś fakt, że ewolucyjny rozwój samorządów, czyli tak naprawdę całego naszego kraju to efekt dobrych działań, współpracy ze wszystkimi możliwymi instytucjami i organizacjami. To zasługa, mówiąc o Elblągu, wszystkich kolejnych prezydentów, zarządów i radnych. Wszyscy oni mieli zawsze na uwadze dobro miasta, właściwy rozwój społeczności Elbląga.
Gustaw Marek Brzezin, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego pogratulował władzom naszego miasta widocznych pozytywnych zmian w jego funkcjonowaniu. Wszystko to dzięki współpracy mieszkańców i samorządu – mówił. – To, jak duże zmiany zaszły w Elblągu w ostatnim 25-leciu najlepiej widzą przyjezdni.
Rozwijając swoje miasto, swoją społeczność, rozwijacie region Warmii i Mazur i świadczycie o całym regionie. Jesteśmy dumni, że stanowicie część naszego województwa bo stanowicie specyficzną enklawę i gospodarczą i społeczną. (...) Elbląg ma już specyficzną markę gospodarza, który bardzo rozsądnie postępuje w różnych wymiarach życia społecznego i gospodarczego.
Po wspomnianych wystąpieniach przyszedł czas na wręczenie pamiątkowych medali Za zasługi dla Elbląga. Wśród 38 wyróżnionych osób znaleźli się elbląscy radni, parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, przedsiębiorcy i duchowni.