› bieżące
10:02 / 15.04.2013

Referendum skuteczne. Co teraz nas czeka?

Referendum skuteczne. Co teraz nas czeka?

Wyniki wczorajszego referendum, choć jeszcze nieoficjalne, są miażdżące dla rządzących. Elblążanie, którzy udali się do urn zdecydowali o odwołaniu prezydenta miasta i radnych miejskich. Co nas teraz czeka?

Prezydentem miasta nadal pozostaje Grzegorz Nowaczyk. Przynajmniej do momentu ogłoszenia oficjalnych wyników referendum w wojewódzkim dzienniku urzędowym. Te mogą być ogłoszone we wtorek. Wówczas będziemy czekali na decyzję Premiera RP Donalda Tuska w sprawie wyznaczenia komisarza, który będzie zarządzał miastem do czasu przedterminowych wyborów samorządowych. Ustawa reguluje, że Premier powinien uczynić to niezwłocznie, czyli możemy się takiej decyzji spodziewać na dniach.

Przedterminowe wybory samorządowe powinny nastąpić w ciągu 90 dni od dnia ogłoszenia wyników referendum w wojewódzkim dzienniku urzędowym. Tak więc ponownie do urn możemy pójść we wrześniu br.

Po ogłoszeniu wyników referendum w wojewódzkim dzienniku urzędowym, będzie jeszcze 7 dni na składanie ewentualnych protestów wyborczych. Jednak te protesty nie wpływają już na bieg wydarzeń.
 

6
0
oceń tekst 6 głosów 100%