› bieżące
08:40 / 09.03.2021

Rejs Zefirem-rejsem marzeń.

Rejs Zefirem-rejsem marzeń.

Atrakcje Kanału Elbląskiego. 

Piękno Warmii i Mazur jest od lat urzekające. Wybieramy się tam na wypoczynek w otoczeniu przyrody. Cisza, spokój i przepiękna okolica sprzyjają regeneracji sił fizycznych i psychicznych.

 Jednym z bardziej wyjątkowych miejsc tego regionu jest Kanał Elbląski, nazywany też Kanałem Ostródzko-Elbląskim lub Elbląsko-Ostródzkim. Znajduje się on na terenie Żuław Wiślanych i Pojezierza Iławskiego. Łączy system jezior na trasie z okolic Ostródy i Iławy, z jeziorem Drużno i poprzez rzekę Elbląg z Zalewem Wiślanym i Morzem Bałtyckim. Jest najdłuższym kanałem żeglownym w naszym kraju. 

Jego budowa miała miejsce w latach 1844-1881 i stanowiła skrót drogi wodnej dla transportu wodnego z Pojezierza Iławskiego poprzez Gdańsk do Bałtyku.

Dzisiaj kanał jest zabytkiem hydrotechniki znanym na całym świecie. Swoją popularność zawdzięcza dzięki wyjątkowej i niepowtarzalnej konstrukcji zabytkowych pochylni, znajdujących się w miejscowościach Buczyniec, Kąty, Jelenie oraz Całuny. Pochylnie te wybudowano w celu ułatwienia statkom pokonywania drogi wodnej, na której występują różnice poziomów wody rzędu 99,52 metra.

Statki i jachty umieszcza się na wózkach i za pomocą lin oraz kół napędzanych przez turbinę wodną wciąga się je po torowisku na pochylnię. 

O szlaku słów jeszcze kilka.

Trasa szlaku wodnego to nie tylko atrakcje związane z pochylniami. To także szlak turystyczny prowadzący przez kompleksy leśne, obejmujące między innymi Puszczę Ostródzką, Lasy Jabłonowskie czy Liwskie. Podróż szlakiem to także wycieczka po siedliskach przeróżnych gatunków zwierząt, w tym rzadkich gatunków podlegających ochronie. Clou takiej wycieczki stanowi rezerwat ptactwa wodnego, w którym aż 108 gatunków zamieszkuje tylko i wyłącznie na terenie rezerwatu. Bajkową podróż po rezerwacie umożliwia rejs statkiem Zefir.

Statek Zefir. 

Statek posiada 34 miejsca. Jego szerokość mierzy 3,20 m, długość 15,20m, a zanurzenie 0,77m. Początkowo Zefir był jednostką inspekcyjną Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Giżycku. W 2017 roku został przebudowany na statek pasażerski i od tego czasu dostarcza atrakcji i niezapomnianych przeżyć wszystkim łaknącym cudownych chwil na łonie natury i techniki.

Statek posiada górny i dolny pokład, zadaszenia i wygodne siedzenia zapewniające wygodę i bezpieczeństwo. Na statku znajduje się oczywiście toaleta oraz bufet, w którym można zakupić pyszne przekąski oraz gorące i zimne napoje. Ponadto dla podróżujących dostępne są koce oraz lornetki, dzięki którym jest lepszy podgląd na otaczającą dziką przyrodę. Celem utrwalenia cudownych przeżyć, do zdjęć udostępniamy czapkę kapitańską.

Zefir Ostróda. 

Ogólna trasa rejsu obejmuje odcinek kanału Elbląskiego, w którym jest aż 5 pochylni oraz rezerwat ornitologiczny na jeziorze Drużno. Jako zwiedzający mamy do wyboru trzy wersje tras różniące się czasem trwania rejsu i samą trasą wycieczki.

Pierwszy wariant proponuje dwugodzinny rejs wiodący z Buczyńca do miejscowości Kąty i powrót do Buczyńca. Drugą opcję stanowi rejs, trwający 3 godziny. Prowadzi on z Buczyńca przez Kąty do Oleśnicy i z powrotem. Trzecią propozycję stanowi z kolei rejs trwający 4,5 godziny. Prowadzi on z Buczyńca do Elbląga i z powrotem.

Atrakcje rejsów. 

Najkrótszy rejs rozpoczyna się z Pochylni Buczyniec. Wóz transportowy przeciąga statek na pochylni 21,3 metra w dół wzniesienia. W następnej kolejności ma miejsce dwukilometrowa podróż statkiem do kolejnej pochylni w Kątach, gdzie statek jest ponownie przemieszczany o kolejne 18 metrów w dół. Za pochylnią statek zawraca do punktu początkowego w Buczyńcu. 

Dłuższy rejs. 

Rejs trzygodzinny również ma swój początek na terenie Pochylni Buczyniec. Jednakże w tym przypadku atrakcję stanowi podróż suchym lądem na odcinku 490 metrów. W następnej kolejności statek ponownie woduje i kolejny dwukilometrowy odcinek, do kolejnej pochylni, pokonuje drogą wodną. W Kątach ponownie wyruszamy w dalszą podróż drogą lądową przez odcinek ponad 400 metrów. Dalej statek ponownie jest wodowany i dalsza podróż do kolejnej pochylni odbywa się szlakiem wodnym. Za trzecią pochylnią w Oleśnicy statek zawraca do punktu wyjściowego.

Trzecia, najbardziej atrakcyjna opcja wycieczki.

Trzeci rejs prowadzi szlakiem pięciu pochylni. W trakcie tej podróży statek, na odcinku 9,6 km pokonuje różnicę poziomów wynoszącą aż 99,5 m n.p.m. Po “huśtawce poziomów’ statek wpływa na wody jeziora Drużno, które stanowi rezerwat przyrody i fauny. Znajdują się tu między innymi siedliska ptaków takich jak łabędź, perkoz, a nawet orlik bielik. Rejs kończy się w Bulwarze Zygmunta Augusta. Dodatkową atrakcją tego rejsu jest możliwość zwiedzania na Pochylni Buczyniec, Muzeum Historii Kanału.

Dodatkowa propozycja rejsu dla wymagających.

Propozycja tego rejsu obejmuje 4,5 godzinną wycieczkę z przystani leżącej naprzeciw Katedry przy Bulwarze Zygmunta Augusta. Trasa wycieczki wiedzie przez rzekę Elbląg i znajdujący sęi na niej most zwodzony, do jeziora Drużno. Na terenie jeziora jest okazja do napawania się pięknem przyrody i podziwiania ponad 200 gatunków dzikich ptaków, w tym również gatunków zagrożonych wyginięciem. Kolejnym etapem wycieczki jest Pochylnia Całuny Nowe.

W tym miejscu statek jest przemieszczany wozem transportowym na wysokość 13metrów do następnej pochylni. Na Pochylni Jelenie statek jest ponownie transportowany wzwyż, o kolejne 22,5 metra, do Pochylni Oleśnica. Z Pochylni Oleśnica ma miejsce kolejna podróż w górę, o kolejne 24,5 metra, do Pochylni Kąty. Na tym odcinku wycieczki ma miejsce kolejny etap ”wspinaczki”, o kolejne 18 metrów do Pochylni Buczyniec.

W etapie końcowym statek zostaje wzniesiony o następne 21,3m. Cała wycieczką obejmuje łącznie 30 kilometrową trasę połączoną “ze wspinaczką”, która finalnie wznosi statek na o około 100m n.p.m. 

Zefir-niezapomniane imprezy okolicznościowe.

Załoga statku Zefir wśród atrakcji posiada jeszcze jednego, atrakcyjnego ”asa w rękawie”. Mianowicie umożliwia czarter statku wraz z załogą. Jest to doskonała okazja do zorganizowania cudownych i niezapomnianych imprez okolicznościowych, rodzinnych czy spotkań firmowych i biznesowych.

Dlaczego warto? 

Rejsy statkiem Zefir to podróż nie tylko wzdłuż, ale też wzwyż. Rejs po wodzie i wyjątkowa jazda statkiem po lądzie. I przede wszystkim możliwość przeżycia wielkiej przygody, podejrzenia pięknej natury i tajników z życia dzikich ptaków. To także okazja do poznania jednego z najdziwniejszych zabytków systemu hydrotechniki, służących niegdyś do transportu towarów. 

Rejs Zefirem to także okazja do zorganizowania unikatowych spotkań firmowych i biznesowych. Możliwość zaaranżowania wyjątkowych imprez okolicznościowych i rodzinnych, które z pewnością na zawsze zapiszą się w pamięci i będą wspominane wielokrotnie.  

Ponadyo rejs Zefirem to atrakcja dla każdego: osób samotnych, par, rodzin z dziećmi czy zorganizowanych wycieczek. 

To kiedy na wycieczkę statkiem? 

Rejsy odbywają się od 14 kwietnia do 15 października.

Na najkrótszy rejs można się wybrać od poniedziałku do piątku. Wypływamy o godz.16.15. Rejs trzygodzinny jest również organizowany od poniedziałku do piątku. W tym przypadku wypływamy o 9.00 i drugi raz o godz.13.00. Z kolei rejs 4,5 godzinny odbywa się zawsze w sobotę o godz. 8.30, Z kolei rejs szlakiem rezerwatu, który również trwa około 4,5 godziny odbywa się w soboty i niedziele. Start ma miejsce w Elblągu o godz.13.30. 

Szczegółowe informacje. 

Szczegółowa lista atrakcji dostępnych ze statkiem Zefir jest dostępna na stronie: https://zefir.ostroda.pl/

Strona zawiera także cenny biletów, normalnych i ulgowych oraz terminy i godziny poszczególnych rejsów. Szczegółowe informacje można również uzyskać telefonicznie, pod numerami: 668 710 668 oraz 884 252 997, mailowo, kontaktując się pod adresem: nforejsyrutkowski@onet.pl lub poprze formularz kontaktowy dostępny na stronie, w zakładce kontakt. Dostępni jesteśmy także przy Pochylni Buczyniec 1A. Wszystkich zainteresowanych przygodą zapraszamy do kontaktu.Zatem zachęcamy do rezerwacji terminów. Do odkrycia czeka piękno przyrody Mazur, dzikie ptaki, a także zabytki hydrotechniki, mające zastosowanie również dzisiaj. Sympatyczna i pomocna ”drużyna” statku zadba z kolei o Państwa komfort i bezpieczeństwo. 

W związku z tym, do zobaczenia na pokładzie. 

 

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%