› bieżące
06:30 / 04.10.2013

Reklamacja bez paragonu jest możliwa. Sprzedawcy oszukują

Reklamacja bez paragonu jest możliwa. Sprzedawcy oszukują

fot. Konrad Kosacz

Brak paragonu jest jedną z najczęstszym przyczyn odrzucania reklamacji. - Ale czy uczciwą? Okazuje się, to manipulacja handlowców. - Wiszące często w sklepach plakaty ze znaną nam wszystkim formułą: Zwrot towaru, wyłącznie za okazaniem paragonu, są praktyką sprzedawców, która nie ma nic wspólnego z prawem – mówi Hanna Piwowarczyk, dyrektor PiH w Elblągu.

 

Paragony ulegają szybkiemu zniszczeniu, już w ciągu pół roku nadruk na kawałku papieru może ulec całkowitemu zatarciu. Często je gubimy lub po prostu zapominamy zabrać ze sklepowej lady. Czy w takim przypadku nie możemy domagać się zwrotu lub wymiany towaru? Otóż możemy - Konsumenci mają prawo reklamować każdy towar, nawet jeśli nie mają paragonu. W przypadku kiedy sprzedawca odmawia zwrotu pieniędzy, pozostaje nam droga sądowa. Dowodem w takiej sprawie jest poświadczenie świadków, którzy byli przy nas w momencie zakupu lub też po prostu wyciąg bankowy. Z mojego doświadczenia przyznaje, że większość konsumentów nie decyduje się na wejście na drogę prawną – jest to czasochłonne, ale istnieją bardzo duże szanse na to, że pieniądze odzyskamy. Wiszące często w sklepach plakaty ze znaną nam wszystkim formułą: Zwrot towaru, wyłącznie za okazaniem paragonu – są wyłącznie praktyką sprzedawców, która nie ma nic wspólnego z prawem, mówi dyrektor Delegatury Państwowej Inspekcji Handlowejw Elblągu, Hanna Piwowarczyk.

 

Okazuje się, że as w rękawie sprzedawców – jakim jest informacja o reklamacji wyłącznie za okazaniem paragonu jest klauzulą zakazaną. Kiedy jest to jedyny argument, dla którego handlowiec nie przyjmie reklamacji – konsument może być pewny wygranej w sądzie. Przedsiębiorca może być wówczas obciążany karą nie przekraczającą 10% dochodu osiągniętego w roku obrotowym. Co istotne – towary, które w momencie zakupu mają już defekt – nie ulegają reklamacji. Inaczej jest w przypadku produktów przecenionych – tu taka możliwość występuje. Konsumenci często mają wątpliwości, czy mogą reklamować towar, który nie posiada już metek ani oryginalnego opakowania – oczywiście mogą.

 

Pamiętajmy bez względu na minę sprzedawczyni pełną dezaprobaty – możemy domagać się zwrotu pieniędzy za towar, który nie spełnia naszych oczekiwań.

 

7
1
oceń tekst 8 głosów 88%