› bieżące
07:13 / 07.08.2013

Rekordowy ruch na granicy z Obwodem Kaliningradzkim

Rekordowy ruch na granicy z Obwodem Kaliningradzkim

fot. Konrad Kosacz

Rekordowo dużą liczbę podróżnych odnotowano w miniony weekend na drogowych przejściach granicznych z obwodem kaliningradzkim. Granicę przekraczało ponad 22 tys. osób dziennie - poinformował Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej.

Rzeczniczka warmińsko-mazurskiej straży granicznej Justyna Szubstarska powiedziała, że jeszcze nigdy w historii tej formacji nie odprawiano tylu osób przekraczających granicę polsko-rosyjską. Jak przypomniała, ruch systematycznie wzrasta od czasu wprowadzenia przed ponad rokiem małego ruchu granicznego.

- Podróżnych jest znacznie więcej od początku wakacji. W ostatnią sobotę zarejestrowaliśmy rekordową liczbę ponad 22,5 tys. przekraczających granicę. Wcześniej w weekendy odprawiano po 16-18 tys. osób dziennie – dodała.

Rzeczniczka zapewniła, że straż graniczna jest przygotowana kadrowo do odprawy tak dużej liczby osób. W przypadku szczególnie dużego ruchu może wprowadzić uproszczoną odprawę dla uniknięcia kolejek na granicy. Według służb granicznych, większość podróżnych to Rosjanie z Królewca. Przyjeżdżają do Polski nie tylko na zakupy w sklepach spożywczych i przemysłowych, ale także na wypoczynek w dobrej klasy hotelach i pensjonatach nad morzem.

- W wakacje najwięcej podróżnych wjeżdża do Polski przez przejścia w Gronowie i Grzechotkach, skąd mają najbliżej do Trójmiasta – oceniła Szubstarska. Już w ubiegłym roku liczba przekroczeń granicy polsko-rosyjskiej w obie strony wzrosła o 100 proc., z ponad 2 mln do 4 mln. Tylko w pierwszej połowie 2013 roku zanotowano natomiast 2,7 mln przekroczeń granicy.

Wydatki Rosjan w regionach objętych małym ruchem granicznym po polskiej stronie wyniosły w ubiegłym roku 6,6 mld złotych. Wielu Polaków jeździ natomiast do Królewca po tańszą niż u nas benzynę i papierosy. W ocenie polskich służb konsularnych w Królewcu liczba przekroczeń granicy może wzrosnąć do ok. 5,5 mln. Istniejące obecne przejścia graniczne mogą wówczas wyczerpać swoje możliwości przepustowe i potrzebna będzie budowa kolejnego, prawdopodobnie Perły-Kryłowo lub Michałkowo-Żeleznodorożnyj. Wzrost zainteresowania mieszkańców Królewca wyjazdami do Polski wiąże się z wejściem w życie przepisów o małym ruchu granicznym, dzięki którym mieszkańcy stref przygranicznych obu państw mogą wielokrotnie przekraczać granicę polsko-rosyjską oraz przebywać na terenie strefy sąsiada bez konieczności posiadania wizy. Potrzebna jest jedynie karta małego ruchu granicznego. Według danych na koniec lipca polski konsulat w Królewcu wydał już ponad 100 tys. kart małego ruchu granicznego. Z kolei Rosjanie wydali Polakom ok. 30 tys. takich kart.

Po rosyjskiej stronie przepisy małego ruchu granicznego obejmują cały obwód kaliningradzki, natomiast po polskiej - część województwa pomorskiego: miasta Gdańsk, Gdynia i Sopot oraz powiaty: gdański, nowodworski, malborski i pucki, a w województwie warmińsko-mazurskim: Elbląg i powiaty elbląski, braniewski, lidzbarski, bartoszycki oraz Olsztyn, jak również powiaty: olsztyński, kętrzyński, mrągowski, węgorzewski, giżycki, gołdapski i olecki.

źródło (PAP)

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%

Powiązane artykuły

Okazjonalność przejazdów przez granicę polsko – rosyjską, czyli problemy związane z przewozem paliwa do kraju

07.05.2013 komentarzy 13

Mały ruch przygraniczny to szansa na tańsze paliwo. Tak naprawdę wszyscy chętni po załatwieniu odpowiednich formalności mógli przekroczyć granicę z...

Protesty na granicy z Rosją. Pikieta także w Gołdapii

12.05.2013

Nie tylko w pobliskich Grzechotkach odbywał się protest przeciwko polityce celnej przy przekraczaniu granicy z Federacją Rosyjską. W piątek Polacy protestowali...

Ponad 27 tysięcy osób przekroczyło granicę z Rosją

05.11.2013

4 listopada br. ruch osobowy w drogowych przejściach granicznych Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej osiągnął wartość ponad 27 tysięcy. W tym...