Rekrutacja na studia już trwa – jak wybrać kierunek dla siebie?
Już jakiś czas temu zakończyły się tegoroczne matury. Nadszedł zatem moment, w którym absolwenci liceów muszą zadecydować o swojej przyszłości. Część z nich wybierze podjęcie pierwszej pracy, inni postawią na rok przerwy spędzony na podróżach i poznawaniu nowych kultur, natomiast przeważająca większość z nich zdecyduje się na rozpoczęcie studiów licencjackich. Jest to wybór znaczący, który może rzeczywiście wpłynąć na przyszłość każdego z nich. Zdarza się zresztą, że jedynie studia zapewniają możliwość zdobycia kompetencji umożliwiających wykonywanie wybranego zawodu. Jest tak chociażby w przypadku psychologii czy prawa. Należy również pamiętać, że studia nie muszą ograniczać się wyłącznie do wertowania podręczników akademickich, a są czasem, który można wykorzystać na rozwijanie swoich umiejętności oraz poszerzanie horyzontów. Warto zatem zadbać o to, żeby wybór był podjęty świadomie i z uwzględnieniem odpowiednich czynników.
W stronę własnych zainteresowań
Niezwykle często powtarza się, że to własne zainteresowania powinny być podstawowym kryterium podczas wybierania kierunku studiów. W końcu nie powinno być żadnej wątpliwości co do tego, że sytuację można uznać za idealną wtedy, kiedy przeglądanie podręczników akademickich jest nie tylko obowiązkiem. Warto, żeby nauka kolejnych przedmiotów dawała poczucie zyskiwania pożądanej wiedzy, która przyda się w przyszłości i pomoże w poszerzaniu horyzontów. Zresztą prawdą jest, że znacznie łatwiej wtedy o motywację. Jeśli jednak wciąż nie został stworzony kierunek studiów, który wiąże się z twoim hobby, to nic straconego i jest na to rozwiązanie! Zastanów się nad tym, jakie szkolne przedmioty były dla ciebie najbardziej interesujące, a jednocześnie nie sprawiały nadmiernych problemów. W końcu, jeśli matematyka nigdy nie była twoją mocną stroną, studia inżynierskie ze względu na swój profil nie będą najlepszym wyborem.
Nie tylko podręczniki akademickie
Jak już zostało podkreślone, nauka na studiach, niezależnie od wybranego kierunku, nie powinna ograniczać się wyłącznie do czasu spędzanego nad podręcznikami akademickimi. Tym bardziej że obecnie uczelnie stwarzają liczne możliwości do tego, żeby cały czas podnosić swoje kompetencje i poprawiać umiejętności. Dlatego właśnie, podczas wybierania kierunku oraz szkoły wyższej, warto zapoznać się z ich ofertą z zakresu wymian zagranicznych, kół naukowych oraz staży i praktyk. Chociaż uczestnictwo w tego typu inicjatywach zazwyczaj nie jest obowiązkowe, to warto się na nie zdecydować. Jest to bowiem doskonała szansa na wykorzystanie posiadanej wiedzy w praktyce, spotkanie nowych osób oraz zebranie zupełnie nowych doświadczeń. Zresztą kto by nie chciał poznać kultury innego kraju czy zrealizować dużego projektu?
W gąszczu komentarzy i opinii
Poszukiwania wymarzonego kierunku studiów nie powinny kończyć się jednak na czytaniu opisów poszczególnych zajęć oraz zyskiwanych możliwości. Niezwykle ważne jest, żeby jeszcze przed dokonaniem rejestracji, poszukać opinii zarówno na temat uczelni, jak i konkretnego kierunku. W końcu nie zawsze to, co dobrze wygląda w teorii, sprawdza się także w praktyce. Tego typu komentarzy można szukać przede wszystkim na grupach w mediach społecznościowych, na których gromadzą się absolwenci liceów oraz obecni studenci. Nie brakuje ich również na różnorodnych forach internetowych, a także stronach dotyczących studiowania. Warto dowiedzieć się między innymi czy zaliczenia wymagają wielogodzinnych przygotowań z podręcznikami akademickimi, czy przedmioty spełniają oczekiwania oraz jakie dodatkowe możliwości stwarza uczelnia.