› bieżące
16:08 / 06.08.2015

Rekuperacja - jak to działa?

Rekuperacja - jak to działa?

W nowoczesnym budownictwie energooszczędnym wykorzystywane są zaawansowane systemy wentylacji z rekuperacją, która przyczynia się do wypracowania wysokich oszczędności na energii elektrycznej. Na czym polega system rekuperacji?

Świeże powietrze i ciepło każdego dnia

W domach z zainstalowanym systemem wentylacji z rekuperacją można energooszczędnie dbać o wymianę powietrza we wszystkich pomieszczeniach mieszkalnych oraz o zapewnianie na co dzień komfortu termicznego. Rekuperacja to nic innego, jak typ wentylacji wyposażonej w odzyskiwanie ciepła. Rekuperator zasysa zanieczyszczone, zużyte powietrze z wnętrza domu, a następnie odzyskuje z niego ciepło. Jednocześnie wprowadza do pomieszczeń mieszkalnych świeże powietrze z zewnątrz. Nie wymagano podgrzania za pośrednictwem konwencjonalnych pieców centralnego ogrzewania, ale nadaje się mu pożądaną temperaturę pokojową już w rekuperatorze.

Zadaniem systemu rekuperacji jest odzyskiwanie ciepła z usuwanego powietrza, dzięki czemu raz wytworzone ciepło może być wielokrotnie wykorzystywane. System grzewczy nie musi więc pracować tak intensywnie, bowiem pożądaną temperaturę i wilgotność powietrza zapewnia rekuperator (rekuperacja Lublin).

Jak to działa w praktyce?

Po zainstalowaniu w swoim domu rekuperatora, podłączonego do systemu wentylacji domowej, rozpoczyna on swoje funkcjonowanie, do którego potrzebuje minimalnej energii elektrycznej. Świeże powietrze z zewnątrz budynku jest zasysane poprzez specjalny otwór w ścianie lub w stropie. Przechodzi ono przez wymiennik ciepła zainstalowany w rekuperatorze i jest ogrzewane w kanalikach rekuperatora od powietrza usuwanego z pomieszczeń. Tak ogrzane powietrze jest nawiewane do wnętrza domu - do salonu, pokojów dziennych, sypialni, kuchni czy łazienki.

Rekuperacja świetnie funkcjonuje w pomieszczeniach cechujących się wysokim poziomem wilgotności powietrza. Dzięki niej identyczna ilość ciepłego, wilgotnego, zużytego powietrza jest usuwana z łazienki czy z kuchni, a powietrze zużyte oddaje przy tym swoją energię do świeżego powietrza z zewnątrz, nie mieszając się z nim. Ważne jest i to, że rekuperator latem utrzymuje w domu korzystną dla domowników, niższą temperaturę, a zimą zapewnia komfort termiczny.

Jeśli system rekuperacji został zaprojektowany i wykonany profesjonalnie, zapewni on ciągłą obecność świeżego powietrza w domu, bez konieczności wietrzenia pomieszczeń. Może też dać do 50 procent oszczędności na ogrzewaniu. 

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%