› bieżące
19:07 / 20.11.2013

Remont dróg dobija miasto. Elbląg znów się zadłuży

Remont dróg dobija miasto. Elbląg znów się zadłuży

fot. Marcin Walędzik

Jeszcze w tym roku Elbląg wyemituje obligacje na kwotę 34 mln zł. W przyszłym ta operacja zostanie powtórzona. Tym razem miasto będzie chciało pożyczyć 40 mln zł. Środki finansowe będą potrzebne na dokończenie remontu dróg nr 503 i 504. Miasto będzie też wyprzedawało swoje nieruchomości oraz szukało dalszych oszczędności.

Modernizacja dróg nr 503 i 504 miała się zamknąć w kwocie 90 mln zł. Jednak mimo że już wydano 120 mln zł, nadal nie widać końca prac budowlanych. Już teraz wiadomo, że budżet na te inwestycje drogowe został, delikatnie mówiąc, niedoszacowany. To zaś powoduje, że miastu nie wystarcza środków własnych na dokończenie remontu i musi sięgnąć po kredyt w postaci emisji kolejnej partii obligacji.

Takie działanie jest już planowane w tym roku. Radni zgodzili się na dodatkową emisję obligacji w kwocie 34 mln zł., aby miasto mogło spłacić swoje należności. Dzięki temu będzie możliwe uchwalenie budżetu na 2014 rok. Jednak w przyszłym roku radni będą musieli ponownie wyrazić zgodę na kolejną partię obligacji. Tym razem aby ratować remonty dróg.

- W projekcie budżetu na 2014 r. jest założone pokrycie deficytu w wysokości 43 mln zł poprzez emisję obligacji miejskich. Już teraz wiemy, że zabraknie nam około 40 mln zł na dokończenie inwestycji drogowych – wyjaśnia Monika Borzdyńska, rzecznik prasowy prezydenta miasta.

Emisja kolejnej partii obligacji to jednak nie wszystko. Prezydent Jerzy Wilk będzie chciał uzyskać dodatkowe środki finansowe ze sprzedaży nieruchomości należących do miasta oraz poczynić dalsze oszczędności w funkcjonowaniu administracji miejskiej.
 

 

3
4
oceń tekst 7 głosów 43%

Powiązane artykuły

Zadłużą miasto aby uratować budżet. Będzie emisja obligacji

14.11.2013 komentarzy 6

Radni miejscy stanęli przed dylematem. Nie zgodzić się na emisję obligacji miejskich, tym samym zaryzykować fiasko uchwalenia budżetu na 2014 r. Czy też...

Budżet miasta przyjęty. Nie obyło się bez dyskusji

30.12.2013 komentarzy 2

7 radnych było przeciw. Trzech wstrzymało się od głosu. Jednak 15 radnych przesądziło, że plan finansów miasta na 2014 r. został przyjęty. Trudno jednak...

Miasto wypuści obligacje na 40 mln. zł. Trzeba będzie je wykupić

18.02.2014 komentarzy 10

Jeśli radni wyrażą zgodę, rozpocznie się procedura emisji obligacji miejskich na kwotę 40 mln zł. Środki pozyskane dzięki temu pomogę pokryć dziurę...