› zapowiedzi
15:57 / 06.11.2012

Repliki 8. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy

Repliki 8. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy

fot. źródło: Biblioteka Elbląska

W piątek 9 listopada o godz. 18.00 zapraszamy do Sali Audiowizualnej Biblioteki Elbląskiej na kolejną porcję kina w ramach pokazów pofestiwalowych  8. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy. Obejrzymy dwa niesamowite filmy, opowiadające historię kilkorga żydowskich dzieci. Wstęp wolny.

Opis filmów:

Między kroplami deszczu

kraj i rok produkcji: Polska, 2009
scenariusz i reżyseria: Kuba Karyś, Paulina Loszek
zdjęcia: Piotr Trela
montaż: Eryk Rogoziński
produkcja: TVN SA
rodzaj filmu: dokumentalny
czas trwania: 94 min.

Streszczenie: Między kroplami deszczu opowiada historie krakowskich Żydów ocalałych z piekła Holokaustu. Stella, Janka, Tosia, Aleksander, Janek będąc dziećmi przeżyli getto, obóz w Płaszowie, Auschwitz i inne obozy koncentracyjne. Wielokrotnie cudem uniknęli śmierci. Czy to był cud, przypadek, wola Boga, a może tylko i aż szczęście. Wtedy – stąpając między kroplami deszczu – zadawali sobie takie pytania. Zadają je również dzisiaj. W filmie występuje jeszcze jedno „dziecko” – Niklas Frank – syn hitlerowskiego gubernatora, który w okupowanym Krakowie przeżył szczęśliwe dzieciństwo. Dziś oni wszyscy wyruszają w ostatnią podróż w poszukiwaniu śladów i czasu, którego już nie ma. Podróż być może dla nich najważniejszą.

Reżyserzy filmu:
Kuba Karyś (ur. w 1970 r.), w TVN „od zawsze”. Przez lata jeden z autorów serii Nie do wiary. Współautor programów i seriali dokumentalnych TVN. Scenarzysta, reżyser i producent filmów dokumentalnych i dokumentalno-fabularnych. Obecnie producent programu Kuchenne rewolucje.
Paulina Loszek (ur. w 1976 r.) od 12 lat nieprzerwanie związana jest z telewizją TVN. Pracowała m.in. przy takich programach jak Rozmowy w toku czy Uwaga oraz serialach dokumentalno-fabularnych. W 2007 roku zadebiutowała jako reżyser – filmem Zawsze idziemy po żywego. Po nim była autorką i współautorką wielu produkcji dokumentalnych. Obecnie reżyser nowego projektu TVN.

 

Obietnica

 

kraj i rok produkcji: Dania, 2010
reżyseria: Morten BH, Kirsten Dehlholm, Henning Carlsen
scenariusz: Richard Raskin
zdjęcia: Laust Trier Mørk
montaż: Elin Pröjts
muzyka: Jacob Kirkegaard
obsada: Jacob August Ottensten, Emmanuel Limal, Rune T. Kidde
produkcja: Radiator Film
rodzaj filmu: krótkometrażowy
czas trwania: 8 min
.

Streszczenie: Akcja Obietnicy dzieje się w Wilnie w okresie międzywojennym. Pomimo wielkiej biedy matka przepowiada swemu 10-letniemu synowi Romainowi świetlaną przyszłość. Tylko starzejący się Pan Piekielny wierzy w jej słowa, ale też zmusza chłopca do złożenia dziwacznej obietnicy; tylko czas pokaże czy Romain jej dotrzyma. Ten fragment rzeczywistości został opisany w Obietnicy poranka, autobiografii Romain Gary’ego, francuskiego dyplomaty i pisarza; trzech reżyserów przyrzekło wzajemnie sobie coś, co następnie przekształcili w film.


Reżyser: Morten BH urodził się w 1978 r. w Danii. W 2007 r. ukończył Państwową Szkołę Filmową w Danii i został reżyserem. Obecnie pracuje w państwowej telewizji, dla której reżyseruje komedie i widowiska oparte na skeczach.

Seanse odbędą się w Sali Audiowizualnej Biblioteki Elbląskiej przy ul. św. Ducha 3-7.

Pokazy filmowe organizowane są dzięki uprzejmości organizatora Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy – Stowarzyszenia Żydowskie Motywy.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%