› zapowiedzi
12:52 / 12.11.2012

Repliki 8. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy

Repliki 8. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy

fot. nadesłane

W piątek 16 listopada o godz. 18.00 zapraszamy do Sali Audiowizualnej na dwa kolejne filmy w ramach pokazów pofestiwalowych 8. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy. Będzie można zobaczyć film fabularny i animowany. Wstęp wolny.

Moja Australia

kraj i rok produkcji: Polska, Izrael, 2011
scenariusz i reżyseria: Ami Drozd
zdjęcia: Adam Sikora
montaż: Ami Drozd, Haim Tabakman
muzyka: Ofir Leibovitz
obsada: Aleksandra Popławska, Jakub Wróblewski, Łukasz Sikora
produkcja: Apple Film Production & Transfax
rodzaj filmu: fabularny
czas trwania: 90 min.

Streszczenie: Polska, czasy powojenne. Tadek, dziesięcioletni chłopiec, marzy o Australii, kraju kangurów. Razem ze starszym bratem Andrzejem, wychowują się bez ojca, a zajęta pracą matka nie zauważa, kiedy chłopcy przystępują do chuligańskiej grupy. Dopiero napaść grupy na żydowską szkołę, po której chłopcy zostają aresztowani, uświadamia jej, co się dzieje. Wtedy podejmuje decyzję o wyjeździe rodziny z Polski do... Australii. Przy końcu podróży okazuje się, że jej celem był Izrael, a bracia odkrywają pochodzenie swoje i swojej rodziny.


Reżyser: Ami Drozd urodził się w Polsce w 1953 roku, wyemigrował do Izraela w 1964. Ukończył wyższe studia filmowe i telewizyjne w Saddle Back College Los Angeles. W latach 1980-1995 był reżyserem filmowym i montażystą w Israel Television Network. Drozd jest scenarzystą oraz reżyserem ponad 30 filmów dokumentalnych oraz programów telewizyjnych. Pracował również z Andrzejem Wajdą jako II reżyser przy filmie Korczak. Scenariusz filmu Moja Australia oparty jest na historii jego życia i jest jego pierwszym kinowym projektem fabularnym.

Przesłuchanie

kraj i rok produkcji: Holandia, 2011
reżyseria: Udo Prinsen
scenariusz: Udo Prinsen, Hans Heesen
muzyka: Eric Vloeimans, Martin Fondse
produkcja: Carambolas
rodzaj filmu: animowany
czas trwania: 6 min.

Streszczenie: Film opowiada historię ojca i syna zamkniętych w obozie zagłady. Syn, trębacz, jest przesłuchiwany do obozowej orkiestry by zwiększyć szanse przeżycia. Pluton egzekucyjny zadecyduje czy zostanie przyjęty. Ojciec słucha go z oddali…


Reżyser: Udo Prinsen rozpoczął karierę w Kanadzie. Po ukończeniu nauki o filmie na uniwersytecie zapisał się na wydział animacji w szkole artystycznej w Utrechcie. W trakcie zajęć praktycznych na studiach, na stażu w Vancouver w Kanadzie, nauczył się wielu trików animacyjnych. W latach 2000/2001 Udo pracował w Bristolu w Wielkiej Brytanii jako niezależny animator seriali dla dzieci oraz reklamówek. W końcu powrócił do Utrechtu i rozpoczął pracę we własnej firmie Carambolas. Od roku 2003 współpracuje z kilkoma firmami przy tworzeniu sekwencji tytułowych, filmów edukacyjnych i niezależnych.

 

Pokazy filmowe organizowane są dzięki uprzejmości organizatora Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy – Stowarzyszenia Żydowskie Motywy.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%