Rewitalizacja Kanału Elbląskiego zakończy się jeszcze w tym roku
fot. Bartłomiej Ryś
W ramach Dni Chleba, również odbył się w sobotę (30.08) VI Festiwal Krainy Kanału Elbląskiego. W Ratuszu Staromiejskim w związku z tym zorganizowano konferencję pn. „Obszar Kanału Elbląskiego jako atrakcja turystyczna regionu”.
Na zorganizowanej konferencji elblążanie mogli dowiedzieć się na jakim etapie są prace związane z rewitalizacją Kanału Elbląskiego, która trwa od 2011 roku. Również poinformowano, kiedy się zakończą, co już wykonano, a także kiedy będzie można znów wypłynąć tą trasą.
Wielu mieszkańców Elbląga, a także turystów z chęcią korzystało z możliwość wypawy po Kanale Elbląskim. Mogli oni w ten sposób poznać jego potencjał i atrakcyjność. Niestety ponad 150- letni zabytek został zamknięty w celu pierwszej, od momentu jego powstania, tak wielkiej rewitalizacji.
O pracach związanych z remontem, a także ich etapie opowiadała dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku, Halina Czarnecka: Prace remontowe mają potrwać do grudnia bieżącego roku. Na początku maja 2015 roku planujemy oddać tor wodny do użytku wszystkich chętnych.
Zabytek od czasu swego powstania, po raz pierwszy przechodzi taki remont. Co obejmuje?
- Rewitalizacja kanału to kapitalny remont na odcinku pięciu pochylni (Buczyniec, Kąty, Oleśnica, Całuny i Jelenie), dodatkowo czterech śluz ( Miłomłyn, Zielona, Mała Ruś oraz Ostróda), a także odmulanie i umocnienie linii brzegowej niektórych odcinków na szlaku Kanału Elbląskiego - mówiła podczas konferencji Halina Czarnecka.
Prace nad renowacją pochylni trwają. Zakończono już remont czterech śluz oraz umocnienie linii brzegu. Kanał musi pozostać w takiej wersji jak zrealizowany w 1844 roku projekt.
Ponadto rozpoczęto starania o wpisanie Kanału Elbląskiego na listę UNESCO. Niestety procedury potrafią trwać kilka lat. Rewitalizacja zabytku to koszt ok. 115 mln zł. Część funduszy pochodzi z dofinansowania Unii Europejskiej.
Oprócz tego w Ratuszu Staromiejskim odbyły się także inne wykłady w ramach VI Festiwalu Krainy Kanału Elbląskiego. Elblążanie mogli poznać szlak zabytków i historii Kanału, dodatkowo jego walory przyrodnicze oraz ich znaczenie, a także dowiedzieć się jaka jest rola i znaczenie mennonitów w rozwoju Żuław.