› bieżące
16:21 / 17.09.2012

Rewitalizacja wieży elbląskiej katedry pochłonie prawie 5,5 mln zł

Rewitalizacja wieży elbląskiej katedry pochłonie prawie 5,5 mln zł

fot. elblag.net

Pod koniec sierpnia miasto złożyło wniosek o dofinansowanie projektu „Rewitalizacji Placu Katedralnego oraz wieży Katedry Św. Mikołaja w Elblągu”. Elbląski magistrat w partnerstwie z parafią Św. Mikołaja, ubiega się z funduszy unijnych o kwotę 3,7 mln zł. Jeżeli miastu uda się pozyskać środki, pierwsze prace nad odnową wieży katedralnej oraz zagospodarowaniem placu między ulicami Mostową a Rybacką, mogłyby ruszyć jeszcze w 2013 r.

Wniosek na łączną kwotę 5 mln 451 tys. 562 zł, został złożony do Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007-2013. Przewidywana kwota dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi 3 mln 753 tys. 303 zł, co stanowi 70% kosztów kwalifikowanych. Pozostałe 30% kosztów własnych, poniosą wspólnie Miasto Elbląg i Parafia Rzymskokatolicka p.w. Św. Mikołaja w Elblągu. Parafia będzie partycypować w kosztach wkładu własnego rewitalizacji wieży Katedry w wysokości 240 tys. zł (koszty poniesione przez Parafię rozłożone zostaną na 3 lata).

Inwestycja zakłada m.in. nowe zagospodarowanie placu przed elbląską katedrą. Ponadto, zakłada się odnowę wieży katedry, zarówno jej zewnętrznych murów, jak i wnętrza, tak aby przystosować ją do celów turystycznych. W 2015 r. planowane jest bowiem otwarcie wieży do zwiedzania, a także udostępnienie jako punkt widokowy.

Rozpoczęcie realizacji inwestycji przewidziano na marzec 2013 r. Prace mają się zakończyć w ciągu dwóch lat. Na najbliższej sesji Rady Miejskiej, 18 września elbląscy radni podejmą uchwałę w sprawie wyrażenie zgody na realizację tego projektu.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%

Powiązane artykuły

Plac katedralny powalczy o nowy wygląd

31.07.2012

Jest szansa, że już wkrótce plac katedralny na elbląskiej starówce całkowicie zmieni swoje oblicze. Miasto zamierza ubiegać się o środki unijne...