› poradnik
10:12 / 30.12.2015

Rewolucja, od której nie uciekniesz

Rewolucja, od której nie uciekniesz

Postęp technologiczny to coś, czego nikt nas nie zatrzyma. Urządzenia, które jeszcze dekadę temu budziły podziw, dzisiaj mogą równie dobrze zdobić gabloty w muzeach ze sprzętem elektronicznym. Dla przeciętnego użytkownika znaczy to tyle, że musi szybko dostosowywać się do kolejnych nowinek.

W nowej rzeczywistości

Na początku telefony komórkowe ciężko było nazwać kompaktowymi. Ich wymiary zewnętrzne sprawiały, że przez wielu użytkowników określane były żartobliwie mianem „cegieł”. Funkcjonalność tych urządzeń ograniczała się wyłącznie do wykonywania połączeń głosowych. Dopiero z czasem pojawiła się możliwość przesyłania wiadomość tekstowych. Kiedy wydawało się, że komórka z kolorowym wyświetlaczem, wbudowanym aparatem cyfrowym to szczyt technologii, nagle nastąpił przełom. Cel, jaki przyświecał inżynierom i projektantom, zakładał, by powiększyć ekran do jak największych rozmiarów i ograniczyć liczbę przycisków do niezbędnego minimum. Skutkiem tego doszło do premiery pierwszego smartfona. Niektórzy słusznie zauważają, że jest to połączenie telefonu komórkowego z tabletem. Urządzenie to obsługuje się za pomocą dotykowego wyświetlacza, który ma niespotykaną dotąd wielkość. Takie rozwiązanie okazało się trafnym wyborem, ponieważ w dostępnych kiedyś komórkach często dochodziło do awarii klawiatury bądź joysticka. Nie musiało upłynąć wiele czasu, by ludzie przekonali się do sprzętu, bez którego dzisiaj nie wyobrażają sobie życia.

Ewentualne za i przeciw

Współczesne smartfony mogą się podobać, ale jak wszystko, nie są one pozbawione wad. Ze względu na ogromne wyświetlacze o przekątnej pięciu lub więcej cali pojawia się problem, by taki telefon schować do kieszeni. Z trudem mieści się on także w małych, damskich torebkach. Na dodatek często podświetlany ekran zużywa baterię w tempie ekspresowym. Mimo tych mankamentów ludzie nauczyli się radzić sobie i w takich sytuacjach, mając przy sobie zapasowe źródło energii typu power bank. Ponadto prace nad nowymi ogniwami nie ustają, więc pozostaje kwestią czasu, kiedy ten problem zostanie na stałe zażegnany. To, co mogło niektórych zniechęcać do smartfonów, to cena modeli flagowych. Jednak nikt nie jest zmuszony do zakupu takiego urządzenia za gotówkę w sklepie z elektroniką, skoro operatorzy komórkowi oferują go za rozsądne pieniądze w różnych planach taryfowych. Orange dla przykładu oferuje swoim klientom smartfony takich marek jak: Samsung, LG, Sony, Nokia, HTC, Apple i wielu innych. Każdy z tych modeli objęty jest pełną gwarancją producenta. W przypadku korzystnej promocji można stać się posiadaczem jednego z nowoczesnych telefonów komórkowych za przysłowiową złotówkę. Niemniej jednak należy pamiętać, że dla osób starszych przesiadka na smarfona nie zawsze będzie najlepszym rozwiązaniem.

Nie trudno było się spodziewać, że smartfony zdobędą błyskawicznie rynek. To urządzenia, jakich potrzebowała ludzkość. Dziś z powodzeniem zastępują nam nie tylko aparaty, ale także komputery. Ich współczesna moc obliczeniowa już teraz może budzić podziw, a tak naprawdę to tylko początek kolejnej rewolucji technologicznej. 

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%