› bieżące
18:06 / 04.05.2014

Rezerwacja pojazdu to też umowa

Rezerwacja pojazdu to też umowa

Często dokonując rezerwacji pojazdu przez stronę internetową zupełnie nie myślimy o tym, że jest to swego rodzaju umowa. Wysyłając zgłoszenie rezerwacji zgadzamy się na wszystkie warunki jakie stawia nam wypożyczalnia. Z drugiej strony mamy również swoje prawa, do których wypożyczalnia musi się dostosować.

Rezerwacja pojazdu

Rezerwacji pojazdu można dokonać osobiście, zgłaszając się do wypożyczalni, telefonicznie lub za pośrednictwem internetu. Ta ostatnia możliwość staje się coraz bardziej powszechna, ponieważ jest bardzo wygodna i prosta. Rezerwacji w sieci można dokonać bezpośrednio przez stronę firmową wypożyczalni, albo za pośrednictwem serwisów takich jak np. www.wynajemsamochodowlotnisko.pl. Niezależnie od formy rezerwacji auta jest ona zawsze tak samo wiążąca.

Rezerwacja od strony klienta

Decydując się na rezerwację pojazdu klient zgadza się na warunki narzucone przez wypożyczalnię. Bardzo ważne jest zatem dokładne zapoznanie się z regulaminem rezerwacji i wynajmu pojazdu. Niezależnie od tego w jaki sposób rezerwujemy auto należy:

  • dokładnie przyjrzeć się cennikowi wynajmu pojazdu;
  • wybrać pojazd;
  • określić okres wynajmu;
  • zgłosić rezerwację wypożyczalni;
  • uiścić wymaganą opłatę;
  • zastosować się do wszystkich wymogów opisanych w regulaminie rezerwacji.

Rezerwacja od strony wypożyczalni

Rezerwacja samochodu postrzegana jako umowa wiąże dwie strony klienta i wypożyczalnię. Tym samym również wypożyczalnia jest zobowiązana do przestrzegania pewnych zasad. Przede wszystkim musi zapewnić klientowi dostęp do wybranego przez niego pojazdu w określonym czasie. Ponadto nie może zmieniać warunków wynajmu pojazdu, które były ustalone podczas dokonywania rezerwacji. W przypadku, gdy z jakiś powodów nie jest dostępny wybrany przez klienta pojazd wypożyczalnia jest zobowiązana dostarczyć mu auto co najmniej tej samej klasy lub wyższej w cenie zawartej w umowie rezerwacji.

Rezygnacja z rezerwacji

Rezerwację podobnie jak każdą umowę można rozwiązać na umówionych warunkach. Jedną z często stosowanych praktyk jest wpłacenie zaliczki na poczet wynajmu pojazdu podczas jego rezerwacji. W przypadku zrezygnowania z rezerwacji zaliczka może zostać zatrzymana przez wypożyczalnię. Wpłacona kwota może również zostać zwrócona w całości lub w części. Zdarza się również, że wypożyczalnia daje określony okres czasu na rezygnację z rezerwacji np. 24 lub 48 godzin. Jeśli w tym czasie klient zrezygnuje, środki są mu zwracane w całości. Jeśli rezygnacja nastąpi później zaliczka przepada lub zostaje zwrócona jedynie jej część.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%