› bieżące
14:57 / 22.03.2013

Rezerwiści wrócą na poligon. Na obowiązkowe szkolenia

Rezerwiści wrócą na poligon. Na obowiązkowe szkolenia

Kilkadziesiąt tysięcy rezerwistów może się spodziewać skierowania na obowiązkowe szkolenia do jednostek wojskowych. Wczoraj w życie weszło rozporządzenie prezesa Rady Ministrów w tej sprawie. Niestety Wojskowa Komisja Uzupełnień w Elblągu nie komentuje rozporządzenia ani tego, ilu rezerwistów z Elbląga może w najbliższym czasie spodziewać się wezwania.

Wiadomo jednak, że zgodnie z nowym dokumentem, wszystkie osoby, które miały jakikolwiek kontakt z wojskiem, będą musiały się liczyć z obowiązkiem odbycia szkolenia. Dotyczy to zarówno byłych żołnierzy zawodowych jak i tych, którzy odbyli zasadniczą służbę wojskową.

Już w pierwszym roku wezwań może się spodziewać około 3,6 tys. rezerwistów z całej Polski. Ćwiczenia te mają trwać od dwóch do 30 dni. Dłuższe szkolenie może trwać maksymalnie trzy miesiące. Ma to zapewnić ciągłość zdolności bojowej dla rezerwistów
. Na czas ćwiczeń pracodawca będzie musiał zwolnić powołanego pracownika z wykonywanych zadań. W tym czasie rezerwista będzie jednak otrzymywał pieniądze z wojska. Będzie mu się również należał zwrot kosztów dojazdu do jednostki.

2
2
oceń tekst 4 głosów 50%