› bieżące
07:02 / 14.05.2013

Robert Turlej: Budzenie wrażliwości u elblążan

Robert Turlej: Budzenie wrażliwości u elblążan

fot. Konrad Kosacz

Ciąża to nie choroba, ale to właśnie kobieta w ciąży jest bardziej narażona na niebezpieczeństwo w przypadku jazdy w tłoku lub nagłego hamowania podczas podróży środkami komunikacji publicznej. Ustępowanie miejsca czy też przepuszczanie w kolejce kobiet w ciąży wydaje się być czymś naturalnym, jednak w praktyce tak nie jest. Dlatego też wszelkie inicjatywy mające na celu uwrażliwianie społeczeństwa na niedogodności, z którymi borykają się potrzebujące osoby powinny spotykać się ze zrozumieniem społecznym – pisze Robert Turlej.

W lutym br. zainicjowana została w naszym mieście kampania społeczna „Obudź wrażliwość", której głównym celem było zachęcanie właścicieli firm/sklepów do umieszczanie w widocznym miejscu tabliczek: "kobiety w ciąży obsługiwane są poza kolejnością" czy też wydzielania specjalnych miejsc postojowych. Do akcji przyłączyło się wiele firm/instytucji, co w chwili obecnej nagradzane jest przyznaniem specjalnego certyfikatu. Tworzenie kas pierwszeństwa, wydzielanie miejsc postojowych czy specjalnych miejsc w środkach komunikacji publicznej to dopiero początek a kolejnym etapem powinna być zintensyfikowana edukacja społeczeństwa poprzez kampanie medialne.

Kilka tygodni temu czytając opinie internautów na temat elbląskiej akcji można było wywnioskować, że w Elblągu kobiety ciężarne nie napotykają na żadne niedogodności a sama akcja była krytykowana. Zestawiając te opinie z wypowiedziami kobiet z artykułu pt. „Stanie w kolejkach, nieustępowanie miejsca w komunikacji, czyli problemy przyszłych mam w Elblągu” można się zastanawiać czy mowa jest o tym samym mieście. Wcześniej problemów nie było, a teraz są? A może ta krytyka wynikała tylko z tego, że jeden z ówczesnych radnych chciał coś zrobić, chciał zmian, chciał uwrażliwiać społeczeństwo.

Mam nadzieję, że kampania „Obudź wrażliwość" będzie trwała dalej a jej kolejnym etapem będzie kampania informacyjno-edukacyjna zawierająca przesłanie uwrażliwiania społeczeństwa do wykonywania drobnych, ale często istotnych gestów, w stosunku do osób potrzebujących (kobiet w ciąży, osób starszych czy niepełnosprawnych).

Robert Turlej

5
3
oceń tekst 8 głosów 63%

Powiązane artykuły

Czy ciąża w komunikacji miejskiej już nie będzie ciążyć?

26.03.2013 komentarzy 8

Podróż w stanie błogosławionym lub z maluszkiem przy boku, jest nieco trudniejsza niż dla przeciętnego pasażera. Dźwigając dodatkowe kilogramy, można...