› poradnik
11:46 / 29.01.2016

Rodzaje audytów

Rodzaje audytów

Audyty stały się już niemalże codziennością, zwłaszcza dla dużych organizacji. Kontrole prowadzone są najczęściej w związku z certyfikacją firmy lub instytucji. Najpopularniejsze w Polsce normy pochodzą z rodziny ISO.

Są to między innymi ISO 9001 (system zarządzania jakością), ISO 14000 (zarządzanie środowiskowe), ISO 50001 (zarządzanie energią). Coraz więcej firm jest zainteresowanych również innymi certyfikatami np. OHSAS 18001 (dotyczący bezpieczeństwa i higieny pracy) oraz SMETA - audyt etyczny, na temat którego więcej możesz przeczytać na stronie http://www.bureauveritas.pl/services+sheet/audyty+spoleczne. Poza ogólnymi systemami, które można wprowadzić w każdej organizacji są też różne normy branżowe. Przykładem mogą być: ISCC (dotyczy produkcji biomasy i biopaliw), system IFS oraz BRC (dostawcy żywności dla dużych sieci handlowych).

Jak przebiega audyt?

Niezależnie od normy, którą zainteresowana jest organizacja, audyt wygląda podobnie. Po wdrożeniu założeń wybranej normy organizacja jest kontrolowana. Przede wszystkim sprawdzana jest zgodność działania firmy z wytycznymi wynikającymi z określonego standardu. Jeśli występują niezgodności, w raporcie wyznaczane są obszary do poprawy. Po uzgodnionym czasie, przeprowadzana jest ponowna kontrola, aby sprawdzić, czy jednostka wdrożyła zalecenia.

Rodzaje audytu

Audyt pierwszej strony (first party audit) to innymi słowy audyt wewnętrzny. Jest on przeprowadzany z wykorzystaniem wewnętrznych zasobów organizacji, czyli audytora wewnętrznego będącego pracownikiem zakładu. Taką kontrolę organizuje się przeważnie przed zewnętrznym audytem. Podczas audytu wewnętrznego weryfikuje się sytuację w zakładzie w odniesieniu do wymagań konkretnego standardu.

Audyt drugiej strony (second party audit) to audyt wykonywany przez wyspecjalizowanych pracowników naszego kontrahenta/odbiorcy. Ten rodzaj kontroli stanowi wsparcie dla działu zakupów odbiorcy.

Audyt trzeciej strony (third party audit) to audyt przeprowadzany przez niezależną jednostkę zewnętrzną. Nie jest ona powiązana z żadną ze współpracujących stron, dzięki czemu ocena audytora jest w pełni obiektywna. Jest to szczególnie ważne np. w przypadku audytu etycznego. Po uzyskania pozytywnego wyniku kontroli jednostka przyznaje organizacji odpowiedni certyfikat.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%