› bieżące
12:45 / 15.04.2019

Rodzaje i zastosowanie wywrotek

Rodzaje i zastosowanie wywrotek

Maszyny budowlane to od zawsze niezbędne wyposażenie na placach budowy. Każdy sprzęt przeznaczony jest do wykonywania konkretnych zadań. Bardzo ważne i niezbędne są maszyny transportujące materiały budowlane, to jest popularne wywrotki. Pojazdy samowyładowcze, bo taka jest specjalistyczna nazwa powszechnie znanych wywrotek, idealnie nadają się transportu przede wszystkim różnego typu kruszyw. Rynek maszyn budowlanych oferuje różnego rodzaju samochody wyładowcze, które różnią się od siebie wieloma parametrami. Najważniejszy z nich to możliwości obsługiwania zleceń o różnych rozmiarach. Budowlańcy mogą więc korzystać z takich sprzętów, jak mini-wywrotki, wywrotki o możliwościach przewozu większej masy kruszyw, ciągniki siodłowe z naczepami-wywrotkami oraz wiele innych opcji. Poniżej kilka najważniejszych przykładów sprzętów optymalnie nadających się do transportu kruszyw i nie tylko.

Wywrotki mniejszych rozmiarów - wywrotki dwuosiowe 

Pojazdy samowyładowcze o najmniejszych rozmiarach, to maszyny o parametrach od 3.5 do 18 ton DMC (dopuszczalnej masy całkowitej) i są to pojazdy dwuosiowe. Wielką zaletą tych maszyn jest łatwość dotarcia w każde miejsce, dlatego też idealnie sprawdzają się one w ruchu miejskim, na osiedlach, czy trudno dostępnych placach budowy. Wadą ich są natomiast niewielkie możliwości załadunkowe. W zależności od konkretnego typu, małe wywrotki przetransportować mogą maksymalnie 10 ton kruszyw. Do tej masy sprzęt ten idealnie sprawdza się także w przewożeniu innych materiałów budowlanych, narzędzi, czy nawet mniejszych maszyn.  

Fot. Truck.pl

Pojazdy samowyładowcze trzyosiowe 

Kolejny typ wywrotek, to pojazdy trzyosiowe. Te samochody ciężarowe posiadają o wiele większe możliwości transportowe i są bardzo często wykorzystywane w pracach budowlanych (ładowność nawet do 16 ton). Warto jednak wiedzieć, że koszt eksploatacji pojazdów wyładowczych o trzech osiach jest spory, a to ze względu na duże zużycie paliwa. Moc wywrotek trzyosiowych pozwala na podłączenie do pojazdu głównego przyczepy samowyładowczej, co zwiększa możliwości transportu.

Taki zestaw jest jednak ciężko sterowalny w jeździe wstecz oraz na grząskich terenach. Najlepszym wariantem są zestawy przyczepowe, które dają możliwość wyładunku (wysypywania materiału) do tyłu bez konieczności odpinania naczepy. Zwykle ten wariant pozwala również na wyładunek na boku, co też ma sporo zalet, gdyż rozładunek można wykonywać pod wiaduktami czy w przestrzeniach zadaszonych. Wywrotki trzyosiowe zwiększają również możliwości transportu ciężkiego sprzętu budowlanego. Wystarczy wyposażyć się w naczepę niskopodwoziową do przewozu maszyn.

Wywrotki giganty - pojazdy czteroosiowe 

Duże wywrotki posiadają cztery osie i idealnie sprawdzają się w każdych warunkach. Pojazdy te wykorzystywane są w realizacji stałych transportów materiałów budowlanych, w tym kruszyw, narzędzi oraz sprzętów. Pojazdy samowyładowcze o czterech osiach charakteryzuje bardzo dobra zwrotność, nawet na trudnym terenie, oraz wysokie wskaźniki ładowności sięgające nawet do ponad dwudziestu ton. Taki samochód wyładowczy może posiadać nawet cztery mosty napędowe, co daje jeszcze lepsze wskaźniki oraz zwiększa możliwości terenowe na bardzo trudnych placach budowy. Pomimo swoich sporych gabarytów, wywrotki czteroosiowe są jeszcze bardziej wydajne niż na przykład ciągniki siodłowe. Transport wywrotkami tego typu jest także ekonomiczny. 

Fot. Truck.pl

Wybór optymalnego sprzętu budowlanego 

Wyposażając park maszyn lub zapewniając sobie niezbędny sprzęt budowlany należy bardzo precyzyjnie określić parametry oraz przeznaczenie urządzeń budowlanych. Potrzeby odnośnie przewozu kruszyw, materiałów, narzędzi czy innych ciężkich sprzętów będą zróżnicowane. Transport kruszyw obsługiwany jest przez samochody ciężarowe (wywrotki) lub ciągniki wyposażone w naczepy samowyładowcze. Nie sposób jest wybrać jeden pojazd wyładowczy, który zaspokoi wszystkie potrzeby budowlańców, gdyż każdy plac budowy ma inną specyfikę i inne wymagania.  

Rynek maszyn budowlanych na szczęście oferuje bardzo dużo rozwiązań, co pozwala na optymalne dopasowanie sprzętów do konkretnych oczekiwań. Opcji manewrowania jest sporo. W ostatecznym wyborze ważna jest moc maszyny, pojemność wywrotki oraz możliwość podpięcia naczep. Na polskich placach budowy bardzo dobrze sprawdza się zarówno ciągnik z naczepą, jak i samochód samowyładowczy. Małe dostawy bez problemu obsłuży wywrotka do 3.5 tony lub ciągnik o mniejszej mocy z naczepą. Są to idealne rozwiązania nawet przy dostawach większych ilości materiałów, gdyż te pojazdy nie generują zbyt wysokich kosztów eksploatacyjnych. Wykorzystując ciągniki o większej mocy oraz różnego rodzaju naczepy (naczepa niskopodwoziowa czy naczepa-wywrotka), można obsłużyć bardzo dużą ilość ładunków oraz transportować ciężki sprzęt budowlany. Podobnie z podłączeniem naczep do wywrotek.  

Określenie potrzeb odnośnie typu sprzętu do transportu ładunków jest zatem kluczowe. Planując zakup wywrotki warto rozważyć skorzystanie z serwisu ogłoszeniowego truck.pl, gdzie znajduje się szeroka oferta sprzętu budowlanego, w tym samochodów wyładowczych, ciągników i naczep. Używane oraz poleasingowe maszyny budowlane dostępne w truck.pl to sprzęt wiodących na rynku producentów, który wykorzystać można do realizacji nawet najbardziej skomplikowanych zadań. 

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%