10:24 / 27.09.2018

Rodzaje kar od Google, czyli jak zepsuć pozycjonowanie stron

Rodzaje kar od Google, czyli jak zepsuć pozycjonowanie stron

Skuteczne pozycjonowanie stron jest możliwe tylko wtedy, gdy stosujesz się do wytycznych Google – każde odstępstwo i błąd może spowodować, że na stronę nałożona zostanie kara, która zniweczy wszystkie Twoje dotychczasowe działania SEO. Podstawowymi karami Google są ban oraz filtr – sprawdź czym się różnią i w jaki sposób możesz się z nimi uporać!

Rodzaje kar Google

Google stosuje dwie podstawowe kary, które mogą grozić w przypadku popełnienia jednego z wielu błędów na etapie pozycjonowania stron. Są to:

  • Ban, który jednocześnie jest największą, najbardziej dotkliwą karą, jaką może otrzymać strona internetowa. Ban jest równoznaczny z wyindeksowaniem witryny, a więc usunięciem jej z listy wyszukiwań w Google. Na szczęście w praktyce stosowany jest rzadko, wyłącznie w najbardziej ekstremalnych przypadkach – np. gdy właściciel strony spamuje i oszukuje, pokazując inną zawartość strony, niż ta, która jest w wyszukiwarce
  • Filtr, a więc mniej znacząca kara od Google, która w większości przypadków oznacza obniżenie pozycji strony w wynikach wyszukiwania Google o kilkadziesiąt pozycji. Filtr nakładany jest na określony czas przez pracownika Google albo z automatu (kara algorytmiczna), a w większości przypadków spowodowany jest nieprawidłowym linkowaniem. Filtr może bardzo utrudnić skuteczne pozycjonowanie stron, szczególnie w sytuacji, gdy zostanie nałożony np. na rok.

Otrzymania którejś z kar to problem, z którym jednak można sobie w niektórych sytuacjach poradzić. W jaki sposób?

Kontynuuj pozycjonowanie stron, czyli jak usunąć karę Google

Zarówno w przypadku bana, jak i filtra, nałożonego przez Google, można naprawić sytuację. W tym pierwszym, z pozoru o wiele gorszym przypadku, niezbędne jest przede wszystkim dostrzeżenie powodu, z jakiego otrzymany został ban. Po wprowadzeniu stosownych zmian i naprawieniu błędów, które uniemożliwiają dalsze pozycjonowanie strony internetowej, należy napisać prośbę do Google o cofnięcie kary - istnieje duża szansa na jej pozytywne rozpatrzenie.

Co do filtrów, sytuacja wygląda różnie – zwykle sytuacja wygląda podobnie, jak w przypadku bana. Tutaj jednak otrzymasz informację o karze, często ze wskazówkami, jak naprawić błędy. Ponowne pozycjonowanie stron będzie możliwe, jeżeli naprawisz błędy i poinformujesz o tym Google, wraz z prośbą o cofnięcie kary.

Jak sprawdzić, czy strona została ukarana?

W obu przypadkach jest to bardzo proste – o filtrze zostaniesz poinformowany odpowiednim komunikatem w Google Search Console, zaś o banie dowiesz się, wpisując w adres wyszukiwarki formułę „site:strona internetowa.pl” (w miejscu strona internetowa.pl wpisujesz swoją domenę). Jeżeli nie pojawi się ona w wynikach wyszukiwania Google, oznacza to, że została wyindeksowana. A wtedy pozycjonowanie strony nie będzie niestety możliwe. Warto więc robić wszystko, aby kara została cofnięta – w przeciwnym wypadku osiągnięcie satysfakcjonujących wyników będzie niemożliwe.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%