› biznes
12:49 / 28.10.2022

Rodzaje podnośników samojezdnych i ich szeroki wachlarz możliwości

Rodzaje podnośników samojezdnych i ich szeroki wachlarz możliwości

Podnośniki to urządzenia wykorzystywane w wielu branżach. Bez nich niemożliwe byłoby wznoszenie pracowników, narzędzi i materiałów na znaczne wysokości. Dużą popularnością cieszą się modele samojezdne. Jakie są rodzaje takich podnośników i do czego się je wykorzystuje?

Podnośnik nożycowy samojezdny

Jednym z rodzajów podnośników samojezdnych jest model nożycowy. Unosi się on w linii prostej, dlatego może być stosowany jedynie w tych miejscach, gdzie da się podjechać podnośnikiem bezpośrednio pod punkt planowanych prac. Jego ramiona przecinają się pod kątem, tworząc charakterystyczną konstrukcję. Na górze znajduje się platforma, na której można pomieścić nawet kilku pracowników wraz z narzędziami i innymi materiałami.

Z podnośników nożycowych samojezdnych korzysta się w trakcie wielu prac remontowych i montażowych. Możliwość przesuwania pojazdu pozwala na wykonanie robót np. wzdłuż całej ściany czy sufitu, co daje przewagę nad rusztowaniami.

Podnośniki przegubowe samojezdne

Kolejnym typem podnośnika jest ten przegubowy. W przeciwieństwie do modelu nożycowego, ma on ramię. Pozwala ono na dostanie się ekipy remontowej do miejsca wykonywanych prac nawet w sytuacji, gdy nie da się podjechać tam całą maszyną. To cenione rozwiązanie zwłaszcza w przypadku robót wykończeniowych, zarówno jeśli chodzi o wnętrze, jak i zewnętrzną część budynku.

- Istnieją także podnośniki przegubowo-teleskopowe, które pozwalają na uniesienie pracowników i materiałów na nawet około 20 m do góry i do przodu. Są dostępne również w wersji terenowej – mówi specjalista z firmy Gizo specjalizującej się w wynajmie i sprzedaży podnośników.

Podnośniki samojezdne terenowe

Podnośniki koszowe samojezdne nie zawsze są wykorzystywane wewnątrz budynków i w miejscach, w których mają stabilne podparcie. Często konieczne jest ich postawienie na nierównej powierzchni, np. na błocie. Dzieje się tak w trakcie prac przy nowo powstających inwestycjach, kiedy to nie wykończono jeszcze terenu wokół budynku. W takich miejscach wykorzystuje się głównie podnośniki koszowe terenowe. Mają one nieco inne koła niż warianty stosowane w budynkach. Zapobiegają one zapadaniu się ciężkiego sprzętu i zapewniają jego stabilność. Zwykle takie pojazdy są wyposażone w napęd 4x4.

Podnośniki koszowe samojezdne spalinowe i elektryczne

Istnieje także podział podnośników samojezdnych na modele spalinowe i elektryczne. Pierwszy wariant generuje spaliny, dlatego nie może być wykorzystywany wewnątrz budynku. Drugi jest zasilany prądem, więc zwykle ma mniejszy zasięg, jednak pozwala na użycie np. na wysokich halach przemysłowych. Wybór odpowiedniego wariantu zależy więc przede wszystkim od tego, w jakim miejscu mają być wykonane prace.

Jaki podnośnik samojezdny wybrać?

Podnośniki samojezdne są dostępne w tak wielu wariantach po to, by możliwe było wykorzystanie ich do różnych zadań. Sprawdzają się one doskonale w trakcie prac, w których konieczne jest regularne przesuwanie się. Są cenione zwłaszcza wtedy, kiedy tworzy się instalacje, biegnące np. wzdłuż całej ściany.

Jeśli prace mają być wykonywane w budynku, nie trzeba inwestować w modele terenowe. Najlepiej sprawdzą się klasyczne podnośniki elektryczne. Warianty nożycowe są dobrym wyborem do miejsc, gdzie pojazd może stanąć bezpośrednio pod punktem realizowanych robót. Teleskopowe sprawdzą się natomiast tam, gdzie trzeba zachować dystans.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%