› bieżące
12:49 / 26.08.2021

Rodzaje soczewek - czym się charakteryzują?

Rodzaje soczewek - czym się charakteryzują?

Soczewki kontaktowe noszone są przez miliony ludzi na całym świecie. Wykorzystywane są one do korygowania rozmaitych wad wzroku, ale także czasowej zmiany koloru oczu. Aby soczewki kontaktowe mogły być użytkowane w komfortowy i bezpieczny sposób, powinny być doskonale dopasowane do wady wzroku oraz stylu życia. Na szczęście wybór soczewek jest tak duży, że każdy znajdzie soczewki idealne.

Soczewki jednodniowe i o dłuższym trybie noszenia

Jednym z najpopularniejszych kryteriów doboru soczewek kontaktowych jest to dotyczące trybu noszenia soczewek. Wyróżnia się soczewki jednodniowe oraz wielokrotnego użytku. Soczewki jednodniowe, takie jak http://www.swiatsoczewek.com/soczewki-jednodniowe są w rzeczywistości soczewkami jednorazowego użytku - po ich zdjęciu należy je wyrzucić. Nie należy nosić ich dłużej niż jeden dzień, nie są to soczewki przeznaczone do spania. Z kolei soczewki o dłuższym trybie noszenia mogą być używane przez dłuższy okres – najczęściej miesiąca. Są to soczewki wielokrotnego użytku, które noszone są przez cały dzień, a niektóre modele, np. Air Optix Aqua miesięczne mogą być okazjonalnie noszone także podczas snu. Soczewki te mogą być wielokrotnie zdejmowane, po czym wystarczy je oczyścić i założyć ponownie lub przechowywać w pojemniczku.

Soczewki jednodniowe oraz o wydłużonym trybie noszenia pozwalają na skorygowanie wad wzroku, a soczewki kolorowe, jak http://www.swiatsoczewek.com/soczewki-kolorowe pozwalają na natychmiastową zmianę koloru tęczówki oka.

Soczewki miękkie czy sztywne gazoprzepuszczalne?

Miękkie soczewki kontaktowe do codziennego noszenia wykonane są z miękkich, zawierających wodę elastycznych tworzyw sztucznych, zwanych "hydrożelami". Hydrożele te pozwalają na przenikanie tlenu do rogówki. Dzięki temu powierzchnia oka jest dotleniona i nawilżona. Miękkie soczewki kontaktowe są łatwiej przystosowane do kształtu gałki ocznej, a zatem bardziej wygodne niż soczewki kontaktowe sztywne. Materiał hydrożelowy tworzy miękką soczewkę kontaktową idealnie przylegającą do oka. Materiał ten pozwala jeszcze więcej tlenu dotrzeć do rogówki, a w rezultacie zapewnia dodatkowy komfort. Należy pamiętać, że miękkie soczewki kontaktowe wymagają starannego czyszczenia i dezynfekcji, ponieważ mają tendencję do przyciągania osadów białka. Ponadto zakładanie i zdejmowanie takich soczewek należy wykonywać ze szczególną ostrożnością

Soczewki kontaktowe RGP, czyli sztywne soczewki gazoprzepuszczalne są trwalsze i bardziej odporne na gromadzenie się osadów, a z tego powodu zapewniają wyraźniejszy i wyraźniejszy obraz. Są one łatwiejsze w obsłudze i bardziej wytrzymałe. Największą wadą soczewek RGP jest to, że pacjenci muszą się do nich przyzwyczaić. Nie są one od razu wygodne jak miękkie soczewki. Dostosowanie się pacjentów do soczewek RGP trwa od trzech do czterech dni. Muszą być noszone regularnie (choć nie codziennie), aby osiągnąć optymalny komfort.

Soczewki kontaktowe do korekcji astygmatyzmu

Astygmatyzm jest wadą wzroku spowodowaną przez nierównomierną krzywiznę rogówki. Toryczne soczewki to soczewki kontaktowe, które korygują astygmatyzm. Soczewki są dostępne zarówno jako miękkie soczewki, jak i soczewki RGP. Te soczewki kontaktowe zazwyczaj wymagają większego stopnia wiedzy fachowej w celu ich precyzyjnego dopasowania. Soczewki tego typu wyróżniają się występowaniem różnych mocy optycznych w przekroju pionowym i poziomym soczewki.

Multifokalne soczewki kontaktowe

Wieloogniskowe soczewki kontaktowe rozwiązują problem prezbiopii, oferując zarówno korekcję widzenia na odległość, jak i korektę widzenia bliskiego. Dzięki nim użytkownik może wyraźnie skupić się na obiektach na różnych odległościach. Soczewki wieloogniskowe oferują trzy punkty ogniskowe: jeden do czytania i korekty z bliska, jeden dla widzenia pośredniego i jeden dla odległości. Istnieją następujące rodzaje soczewek multifokalnych:

  • koncentryczne soczewki wieloogniskowe - soczewki te mają koncentryczne okręgi na obiektywie, które pozwalają na stopniowe przejście z jednej mocy optycznej do następnej
  • asferyczne soczewki wieloogniskowe.
1
0
oceń tekst 1 głosów 100%