› bieżące
12:45 / 26.09.2019

Rodzaje uprawnień UDT na wózki widłowe

Rodzaje uprawnień UDT na wózki widłowe

Uprawnienia na wózki widłowe wydawane przez Urząd Dozoru Technicznego zezwalają na kierowanie różnego typu widlakami. Warto mieć to na uwadze przystępując do kursu na wózki widłowe by dokonać właściwego wyboru zgodne z zakresem prac, które chce się wykonywać. Oczywiście im wyższe kwalifikacje tym większa rozpiętość ofert pracy, które można brać pod uwagę.

Kategorie uprawnień UDT na wózki widłowe

Urząd Dozoru Technicznego wyróżnia trzy kategorie uprawnień na wózki widłowe, które różnią się między sobą zakresem uprawnień pracy na konkretnych ich rodzajach. I tak rozróżnia się następujące kategorie uprawnień:

  • I WJO - będąca nadrzędną do pozostałych i zezwalająca na obsługę wózków widłowych wszystkich kategorii, a więc uprawniającą do kierowania nie tylko wózkami jezdniowymi, ale również wózkami specjalizowanymi (np. wózkami widłowymi wysokiego składowania, wózkami ze zmiennym wysięgnikiem);
  • II WJO - uprawniająca do kierowania wózkami jezdniowymi podnośnikowymi z wyłączeniem tzw. specjalizowanych z dowolnym napędem i bez ograniczeń wysokości podnoszenia oraz udźwigu.;
  • III WJO - zezwalająca na obsługę wózków jezdniowych podnośnikowych prowadzonych i zdalnie sterowanych z dowolnym napędem i bez ograniczeń wysokości podnoszenia.

Odmienne kategorie uprawnień na wózki widłowe - różne kursy

Chcąc zdobyć uprawnienia na wózki widłowe w określonej kategorii należy wybrać odpowiedni kurs na wózki widłowe UDT - https://kursyalfa.pl/operator-wozka-widlowego/ Każdy z nich składa się z części teoretycznej i praktycznej oraz jest dostosowany do zakresu obsługi wózka z danej kategorii. Poza tym kurs na wózki widłowe UDT kończy się państwowym egzaminem, który oczywiście należy zdać by otrzymać odpowiednie uprawnienia.

Warto również zaznaczyć, że cena kursu na wózki widłowe jest również uzależniona od rodzaju wybieranej kategorii. Rzecz jasna zdobycie uprawnień dających najwięcej możliwości (I WJO) jest najbardziej kosztowne, nieco tańsze są uprawnienia kategorii II WJO, a z najmniejszym wydatkiem będzie wiązał się kurs na wózki widłowe kategorii I WJO.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%