› sport
16:15 / 21.11.2012

Rok 2012 na Zalewie Wiślanym – dobrym rokiem dla żeglarzy

Rok 2012 na Zalewie Wiślanym – dobrym rokiem dla żeglarzy

Stu żeglarzy wzięło udział w Grand Prix Zalewu Wiślanego – corocznym spotkaniu z Marszałkiem Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jackiem Protasem.

– Zakończenia sezonu żeglarskiego nie mają Wielkie Jeziora Mazurskie. Dobrze, że tworzycie zżytą grupę, której zależy na rozwoju turystyki na Zalewie Wiślanym. Cieszy mnie, że jest z nami tak wielu Rosjan z Obwodu Kaliningradzkiego. Dla wykorzystania walorów Zalewu warto się jednoczyć, bo to wielkie wyzwanie. Rok 2012 z tej perspektywy był dobrym rokiem. Przede wszystkim zmaterializował się jeden z największych projektów inwestycyjnych skierowany do wodniaków: Pętla Żuławska – witając gości, mówił marszałek Jacek Protas.

Rzeczywiście, na uroczystość podsumowania sezonu żeglarskiego na Zalewie Wiślanym przyjechała liczna grupa Rosjan, na czele z wicemerem miasta Kaliningrad Aleksandrem Zuyewem i przedstawicielem Bałtijska Wiktorem Koszelevem.

W 2012 roku główny etap III Regat o Puchar Trzech Marszałków odbywał się na trasie z Bałtijska do Fromborka (etap drugi: Tolkmicko-Kąty Rybackie). Ważnym wydarzeniem z udziałem Rosjan był rejs z Elbląga do Kłajpedy. Rejs zakończył rozpoczętą w 2009 roku wyprawę Międzynarodową Drogą Wodną E 70 z Berlina do Kłajpedy. Była to pierwsza nierosyjska wyprawa tym szlakiem wodnym, oficjalnie ciągle jeszcze niedostępnym dla obcokrajowców.

W spotkaniu uczestniczył także wiceprezydent Elbląga Adam Witek oraz pełnomocnik Marszałka  Województwa Pomorskiego ds. dróg wodnych Zbigniew Ptak. Elbląg i Pomorze to główni partnerzy w realizacji przedsięwzięć na Zalewie Wiślanym.

Owe przedsięwzięcia przedstawił dyrektor elbląskiego Biura Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jerzy Wcisła.
– Jak powiedział marszałek Jacek Protas to był dobry rok. Pętla Żuławska wyposażyła Deltę Wisły i Zalew Wiślany w dziesięć nowych bądź zmodernizowanych portów, przystani i pomostów wartości 83 mln zł. Wykonana została Prognoza Oddziaływania na Środowisko dla Kanału przez Mierzeję, która wskazuje na lokalizację kanału w Skowronkach lub niedalekim Nowym Świecie. Zapoczątkowaliśmy tworzenie Stowarzyszenia Szlak Wodny im. Króla Stefana Batorego. Przepłynęliśmy rosyjską część MDW E 70 i po raz trzeci rozegraliśmy regaty o Puchar Trzech Marszałków – wyliczał Jerzy Wcisła. – W przyszłym roku chcemy włączyć regiony ze szlaku Stefana Batorego w regaty na Zalewie, powiększając strefę oddziaływania akwenu na województwa: podlaskie, mazowieckie i kujawsko-pomorskie – dodał J. Wcisła.

Najważniejszym akcentem spotkania było wręczenie pucharów Grand Prix Zalewu Wiślanego. Klasyfikację najlepszych żeglarzy podał Bogdan Justyński, komandor Jachklubu Elbląg. Spośród 96 sklasyfikowanych żeglarzy najlepszymi w 2012 roku na Zalewie Wiślanym byli:
- Sławomir Kwiatkowski – zdobywca Grand Prix Zalewu Wiślanego 2012,
- Łukasz Politański – II miejsce w Grand Prix Zalewu Wiślanego 2012,
- Zygmunt Zander – III miejsce w Grand Prix Zalewu Wiślanego 2012.

Grand Prix dla najszybszego żeglarza rosyjskiego otrzymał Michail Muleris z Obwodu Kaliningradzkiego.  

Marszałek Jacek Protas wręczył także dwie nagrody fair play - Bogdanowi Justyńskiemu, który podczas Regat o Puchar Trzech Marszałków zrezygnował z walki o zwycięstwo, organizując pomoc załogom, które ucierpiały podczas sztormu oraz Joannie Kapczyńskiej, która podczas tych samych regat oddała należny jej puchar, gdy zorientowała się, że powierzchnia żagli na jej jachcie jest większa niż w dokumentacji. Podziękowania otrzymał też Zbigniew Ptak i Grzegorz Hejber (komandor Yacht Clubu Nowa Pasłęka) za pracę na rzecz rozwoju turystyki na Zalewie Wiślanym.

Specjalne podziękowania marszałek przekazał Ognisku Sportów Wodnych „Fala” za przygotowanie rejsu Elbląg – Kłajpeda. Stanisław Nowak w imieniu tegoż Klubu podziękował marszałkowi Jackowi Protasowi, dyr. Jerzemu Wcisła oraz prezydentowi Elbląga Grzegorzowi Nowaczykowi za wsparcie i pomoc w organizacji imprezy.

Uczestnicy spotkania obejrzeli dwa filmy: „Błękitne wakacje” o Pętli Żuławskiej i regatach o Puchar trzech Marszałków oraz „Z Zalewu Wiślanego na Zalew Kuroński” – relację z rejsu Elbląg – Kłajpeda.

Regina Czymbor

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%