› zagrożenia i utrudnienia
08:30 / 11.10.2017

Rok Krajowej Mapy Zagrożeń. Co najczęściej zgłaszają elblążanie?

Rok Krajowej Mapy Zagrożeń. Co najczęściej zgłaszają elblążanie?

Czy w Twojej okolicy są miejsca gdzie gromadzą się ludzie pijący alkohol? Boisz się przechodzić z uwagi na zaczepki? Widzisz zaparkowane na chodniku samochody przez które piesi muszą wchodzić na jezdnię? 14 września ubiegłego roku policjanci w naszym regionie oddali w ręce mieszkańców nowe narzędzie komunikacji. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w województwie warmińsko-mazurskim pierwsze urodziny ma już zatem za sobą. Funkcjonariusze zachęcają, by nadal aktywnie i odpowiedzialnie korzystać z tego kanału komunikacji. Sprawdziliśmy, jakie zagrożenia najczęściej zgłaszają internauci z Elbląga.

W naszym mieście zgłoszonych zostało 481 zagrożeń! Czy to dużo? Porównując do innych miast musimy stwierdzić, że jest to liczba duża. Przykładowo w tym samym czasie w ponad czterokrotnie większym Gdańsku zostało zgłoszonych 1217 zagrożeń, w dwukrotnie większej Gdyni - 1041,  w około trzy razy mniejszym Malborku - 134 zagrożenia, choć z drugiej strony w większym o około 50 procent Olsztynie - aż 1058. Zaledwie 38 zagrożeń zgłoszono w 17-tysięcznym Braniewie.

Jakie zagrożenia najczęściej zgłaszali elblążanie i jakich rejonów one dotyczyły? Na wstępie należy podkreślić, że rozmieszczenie zgłaszanych w Elblągu zagrożeń jest nierównomierne. Gdzie jest ich najwięcej? Nie jest zaskoczeniem, że jednymi z dzielnic, które przodują w statystyce są Stare Miasto i Śródmieście (64). Przebijają je okolice Alei Grunwaldzkiej (pomiędzy ul. Komeńskiego i Grottgera) - 84 zgłoszonych zagrożeń. Dużo zagrożeń - 71 - zostało zgłoszonych w obszarze pomiędzy al. Odrodzenia, Browarną, Brzeską i płk. Dąbka. Bardzo niewiele zagrożeń zostało zgłoszonych na cieszącym się złą sławą Zawodziu (zaledwie (6). Jeśli chodzi o mniejsze obszary miasta to pod względem zgłaszanych zagrożeń przodują okolice ul. Ogrodowej (23) i Traugutta (32).

Zdecydowanie najwięcej zgłaszanych zagrożeń dotyczy nieprawidłowego parkowania. Z innego typu zdarzeń wyszczególnić można:

  • akty wandalizmu na ul. Artura Grottgera 58 (zgłoszone 27 września 2017 r. o godz. 17.14)
  • bezdomność w okolicach budynku Dworca PKS przy Al. Grunwaldzkiej
  • żebractwo na terenie budynku Dworca PKS przy Al. Grunwaldzkiej
  • spożywanie alkoholu w miejsach niedozwolonych w obszarze pomiedzy ul. Giermków a Szkołą Postawową nr 21 im. Mikołaja Kopernika w Elblągu (28 wrzesnia 2018 r.o godz. 20.05 i 30 września 2017 r. o godz. 19.50)
  • spożywanie alkoholu w miejsach niedozwolonych w okolicy miasteczka handlowego przy ul. Powstańców Warszawskich 
  • zła organizacja ruchu drogowego - okolice ul. Orlej na Zawodziu (zgłoszenie z 2 sierpnia 2017 r.)
  • grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją - ul. Kosynierów Gdyńskich (zgłoszenie z 1 września 2017 r., godz. 23.55)
  • przekraczanie dozwolonej prędkości na ul. Związku Jaszczurczego
  • grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją w okolicy ul. Związku Jaszczurczego 
  • niewłaściwa infrastruktura drogowa (dziury w jezdni) w okolicach pl. Grunwaldzkiego (zgłaszana wielokrotnie - ostatni raz 10 sierpnia 2017 r.)
  • niewłaściwa infrastruktura drogowa w okolicach skrzyżowania alei Tysiąclecia i ul. Hetmańskiej
  • spożywanie alkoholu w miejsach niedozwolonych w ul. Topolowej (wielokrotne zgłoszenia - ostatnie 15 sierpnia 2017 r.) 
  • bezdomność - okolice budynku przy ul. Wiejskiej 18
  • przekraczanie dozwolonej prędkości - al. jana Pawła II (wielokrotne zgłoszenia (m.in. 31 marca 2017 r.)
  • spożywanie alkoholu w miejsach niedozwolonych - okolice ul. Morszyńskiej i Przyjaźni (wielokrotne zgłoszenia, m.in. we wrześniu 2017 r.) 
  • wielokrotne akty wandalizmu - tory kolejowe biegnące wzdłuż Al. Grunwaldzkiej, na wysokości ul. Sadowej (5 zgłoszeń)

Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa znajdziecie państwo pod poniższym linkiem:

http://www.policja.pl/pol/mapa-zagrozen-bezpiecze/33880,dok.html

Aby zgłosić zagrożenie należy wejść na stronę internetową komendy wojewódzkiej, miejskiej lub powiatowej Policji i tam kliknąć baner z logo Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Przekazanie tych informacji zajmuje tylko kilka chwil. W razie potrzeby można skorzystać z instrukcji obsługi. Pomocą służą także funkcjonariusze. Zgłoszenie trafi do policjantów odpowiedniej komórki Policji. Zebrane informacje pozwolą na jeszcze lepszą dyslokację służb, aby uniknąć w przyszłości ponownego zgłaszania tego samego typu zagrożeń w tym samym miejscu.

Pamiętajmy, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępią w pewnych przypadkach potrzeby pilnej interwencji Policji. Wówczas należy korzystać z numerów alarmowych 997 i 112.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%