Romowie z Elbląga świętują w Warszawie
fot. Grażyna Wosińska
Dziś Międzynarodowy Dzień Romów. Ich przedstawiciele z Elbląga są w Warszawie na spotkaniu z premier Ewą Kopacz i konferencji z udziałem ambasadorów krajów, gdzie żyją Romowie.
Do Warszawy na Międzynarodowy Dzień Romów pojechała, m.in. Iza Stankiewicz, asystent edukacji romskiej z Elbląga.
- Jestem dumna, że jestem Romką – zaznacza. - Polacy cenią naszą kulturę. Muzyka i taniec budzi zainteresowanie. Byłam konsultantką elbląskich zespołów, które wykonywały pieśni w języku romskim. Panie występowały w tradycyjnych strojach.
Na planie filmowym
W Warszawie nasi Romowie będą dzielili się swoimi doświadczeniami i osiągnięciami.
- Daniel Paczkowski i Marek Głowacki grali w filmie „Papusza” - chwali się pani Iza. - Romowie z Elbląga byli także statystami na planie. Adela Paczkowska i Maciek Pakuła nagrali profesjonalną płytę z piosenkami romskimi.
Iza Stankiewicz cieszy się, że młodzi Romowie świetnie radzą sobie w szkole. A ich rodzice i dziadkowie doceniają rolę edukacji. Nie zawsze tak było.
Wcześniej Romowie bali się, że w szkole ich dzieci zapomną o swoim pochodzeniu
– przypomina Iza Stankiewicz. - Okazało się, że niepotrzebnie.
Nie oznacza to jednak, że Romowie sami nie prowadzili edukacji.
Podczas wędrówki taborami dzieci praktycznie poznawały tajniki geografii, biologii czy leczenia ziołami
– wyjaśnia pani Iza. - Teraz w szkole w tych dziedzinach nieźle sobie radzą.
Wspomnienia rodzinne
Przekazywanie wiedzy z pokolenia na pokolenie trwa nadal.
- Kultywowany jak przed wiekami szacunek do starszych powoduje, że ich opowieści młodzi słuchają uważnie – tłumaczy pani asystent. - Podczas spotkań rodzinnych ożywają wspomnienia o wędrówce taborami, tragedii ludobójstwa podczas II wojny światowej.
Do Warszawy jedzie także Krystyna Miezio, dyrektor Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2, przy ul. Polnej. Podczas konferencji podzieli się swoimi doświadczeniami z pracą z dziećmi romskimi, także innych mniejszości i kultur.
Elbląskie świętowanie planowane jest na 17 kwietnia w Bibliotece Elbląskiej. Po raz pierwszy organizuje go Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 w Elblągu, a nie sami Romowie.
W naszym mieście żyje 56 Romów, w tym 19 dzieci.