› inwestycje drogowe
15:00 / 09.12.2016

Rondo "ósemkowe" przeszło odbiór. Wykonawca wróci w przyszłym roku (+zdjęcia)

Rondo

fot. Amadeusz Żołdak

W maju bieżącego roku rozpoczęła się w naszym mieście budowa pierwszego ronda "ósemkowego" u zbiegu ulic Konopnickiej oraz Niepodległości. W sierpniu pierwsi kierowcy skorzystali z nietypowego skrzyżowania, a w listopadzie zakończyła się jego budowa wraz z odcinkiem ul. Konopnickiej o długości pół kilometra (do ul. Piłsudskiego). Pomimo tego wciąż jeszcze na skrzyżowaniu wykonawca, czyli firma Skanska, prowadził pewne prace wykończeniowe. Odbiór ronda nastąpił ostatecznie 5 grudnia, ale zgodnie z zapisami w umowie wykonawca powróci na rondo w przyszłym roku, aby dokonać jego wykończenia.

Inwestycja związana z przebudową skrzyżowania ul. Niepodległości i ul. Konopnickiej pochłonęła dokładnie 1 milion 183 tysiące złotych. Pięćdziesiąt procent tej kwoty samorząd pozyskał z rządowego programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019. W zakres zadania wchodziła budowa samego ronda w kształcie "ósemki", ale także przebudowa ścieżek rowerowych i chodników oraz przebudowa odcinka ulicy Konopnickiej od skrzyżowania do ul. Piłsudskiego. Przebudowano również dwie zatoczki autobusowe, przy których pojawiły się perony przystankowe.

Przetarg na to zadanie wygrała firma Skanska, która prace zaczęła pod koniec maja. Już w lipcu - dokładnie 11 - skrzyżowanie zostało zamknięte dla ruchu pojazdów z powodu prowadzonych prac. Jeszcze w tym samym miesiącu miało zostać z powrotem zostać dopuszczone do ruchu, jednak prace się przeciągnęły i kierowcy skorzystali z niego 24 sierpnia. Do 21 listopada, czyli do końcowego terminu zakończenia wszystkich prac, wykonawca wykańczał inwestycję.

W swojej interpelacji z dnia 23 listopada radny Robert Turlej zgłaszał sprawę niedoskonałości ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ulicy Konopnickiej. Według opinii radnego wykonawca popełnił "szereg karygodnych błędów np. poprzez ustawienie lamp i znaków na drodze rowerowej czy też pozostawienie wysokich krawężników na przejazdach rowerowych". Część uwag Roberta Turleja została uwzględniona.

W poniedziałek (5 grudnia) oficjalnie dokonano odbioru ronda, na którym wciąż trwały prace "poprawkowe".

- Rondo zostało odebrane 5 grudnia br. Przed tą datą trwały czynności odbiorowe. Wykazały one drobne usterki, które wykonawca na bieżąco usuwał (do 5 grudnia) - poinformował Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.

To jednak nie koniec prac, które wykonawca zobowiązany jest wykonać. W przyszłym roku Skanska powróci na rondo zgodnie z zapisami umowy.

- Zgodnie z umową w marcu przyszłego roku wykonawca wróci na rondo i wykona malowanie oznakowania poziomego oraz aranżację zieleni - dodawał Łukasz Mierzejewski.

Pełny "wizerunek" nowego ronda w galerii zdjęć.

 

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 9