› bieżące
08:30 / 21.03.2015

Rozmawialiśmy o hazardzie – debata w PWSZ

Rozmawialiśmy o hazardzie – debata w PWSZ

fot. Nadesłane/ KMP w Elblągu

Kilkaset osób wzięło udział w dzisiejszej (20.03.2015r.) debacie dotyczącej uzależnienia od hazardu zorganizowanej przez Komendanta Miejskiego Policji w Elblągu, Naczelnika Urzędu Celnego w Elblągu oraz Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu. Spotkanie odbyło się pod patronatem Prezydenta Elbląga oraz Starosty Elbląskiego.

Debata odbyła się w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu. Uczestniczyli w niej między innymi Gustaw Marek Brzezin, Marszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego, Grażyna Kluge, Wicewojewoda Warmińsko – Mazurski, Witold Wróblewski, Prezydent Elbląga, przedstawiciele placówek oświatowych, samorządowych, służb mundurowych, kadra uczelniana, mieszkańcy miasta i powiatu elbląskiego. Na spotkaniu głos zabrali wybitni specjaliści w dziedzinie uzależnień oraz przedstawiciele służb odpowiedzialnych za walkę z przestępczością i nielegalnym hazardem.

Spośród prelegentów jako pierwszy głos zabrał podinspektor Jacek Doliński, kierownik zespołu psychologów policyjnych z Olsztyna. Wieloletnie doświadczenie i praca terapeutyczna z osobami uzależnionymi pozwoliła mu zdefiniować i scharakteryzować osobę, która ma problem z hazardem. Psycholog jasno określił stopień ryzyka nałogów i zakwalifikował je jako rujnujące życie uzależnionemu i jego najbliższym. Pokreślił także, że sukces i zwycięstwo z nałogiem zależy przede wszystkim od chorego i jego woli walki.

Kolejnym prelegentem był podinspektor Leszek Róziecki, Naczelnik Wydziału do Walki z Cyberprzemocą z olsztyńskiej policji. Funkcjonariusz mówił o konsekwencjach prawnych związanych z cyberhazardem. Przedstawił mechanizmy przestępcze, kruczki i oszustwa, które kryją się pod otoczką barwnych banerów, kolorowych owoców w popularnych grach internetowych, zwanych potocznie jako jednoręki bandyta. Policjant podkreślił, że wszystkie elementy, w tym dźwięk, obraz, możliwość założenia konta i korzystania z różnego rodzaju bonusów, kredytów i wirtualnych pieniędzy maja za zadanie przyciągać potencjalne ofiary.

Nadkomisarz Krzysztof Pestka, Zastępca Naczelnika Urzędu Celnego w Elblągu, omówił zagadnienia związane z działaniami celników w zakresie zwalczania nieprawidłowości w obszarze hazardu. Funkcjonariusz omówił sposób działania przestępców, którzy wykorzystując uzależnienia wprowadzają kolejne, coraz to bardziej wymyślne metody, pozyskiwania nowych klientów. Naczelnik przedstawił także statystyki, w tym interwencje w lokalach, gdzie prowadzone są gry i przejęte nielegalne automaty. Z kolei Cezary Klepacki, funkcjonariusz referatu dozoru urzędu celnego, który bezpośrednio zajmuje się dozorem obiektów i nielegalnych automatów, zaprezentował działanie jednej z takich maszyn i omówił jej budowę. Pokazał jak urządzenia są „kręcone" do wartości, które w żaden sposób nie mogą przynosić zysków graczowi oraz w jaki sposób konstrukcja programu uniemożliwi podjęcie wygranej już kwoty i zamienia ją w dodatkowy kredyt, który i tak zostaje wykorzystany przez człowieka stojącego za konsolą.  

„Zapytano mnie, czy w Elblągu jest problem z hazardem. Odpowiedziałem zależy jak na to patrzeć. Człowiek, którego znałem był świetnym przedsiębiorcą. Miał dobrze prosperującą firmę i zaczął grać na automatach. Stracił dom, rodzinę, praktycznie wszystko. Teraz jest sam ze swoim uzależnieniem. Nie skorzystał z pomocy i szansy jaką dawali mu specjaliści. Tak, faktycznie, w takim kontekście to jest problem" - takimi słowami podsumował debatę inspektor Marek Osik, Komendant Miejski Policji w Elblągu. Szef elbląskich policjantów podziękował uczestnikom spotkania i podkreślił wagę problemu uzależnienia od hazardu, jak również konieczność uświadamiania ludziom zagrożeń związanych z tym zjawiskiem. 

Jakub Sawicki 
KMP Elbląg

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 9