› biznes
09:45 / 03.10.2018

Rozmazana lub błędnie przybita pieczątka – czy może nam przysporzyć problemów?

Rozmazana lub błędnie przybita pieczątka – czy może nam przysporzyć problemów?

Przyczyny niewyraźnego odbicia pieczątki mogą być różne. Przykładowe to zużycie gumki, zaschnięcie tuszu w automacie lub wręcz odwrotnie: wylanie jego nadmiernej ilości oraz zalanie części stempla. Pytanie, czy błędne lub niewyraźne odbicie pieczątki może przysporzyć nam problemów? Kiedy wskazane jest, by poprawić odbicie pieczątki, a kiedy można tego zaniechać?

Pieczątka na recepcie

Niewyraźna lub błędnie odbita pieczątka może być źródłem kłopotów dla pacjentów, wykupujących lekarstwa w aptece. A to dlatego, że farmaceuta ma prawo odmówić realizacji recept, które nie spełniają wymogów prawnych. Powodem przyjęcia takiej postawy mogą być obawy o obciążenie kosztami refundacji lub pociągnięcia do odpowiedzialności prawnej. Stąd aptekarz może poprosić o ponowne udanie się do lekarza. W zależności od podmiotu wystawiającego receptę różne dane mogą okazać się istotne.

Jak zachować się w sytuacji, kiedy zauważymy niewyraźne odbicie pieczątki na recepcie? Najlepsze rozwiązanie to wyrobienie sobie nawyku sprawdzania jakości odbicia od razu po odebraniu recepty. Na pieczątce powinny się znaleźć: dane lekarza, ewentualnie numer REGON oraz numer pozwolenia na wykonywanie zawodu. Jeśli jednak nie sprawdzimy poprawności na miejscu, a ponowna wizyta u lekarza jest kłopotliwa, to rozwiązaniem awaryjnym będzie skorzystanie z pomocy lekarza rodzinnego. W takich losowych przypadkach lekarz powinien pomóc, przepisując receptę.

Pieczątka w dokumentacji urzędowej

W wielu przypadkach rozmazana pieczątka, czy też przybita w niewłaściwym miejscu nie będzie wpływać na odbiór dokumentu. W końcu posiadanie pieczątki firmowej nie jest obowiązkowe. Z drugiej strony niepodważalne atuty wykorzystania jej w działalności skłaniają przedsiębiorców do korzystania z takiego rozwiązania. Bardzo ważne jest to, by taki dokument. na którym pieczątka jest rozmazana czy też niewyraźna był odręcznie podpisany we właściwym miejscu.

Kilka lat wstecz nieczytelna pieczątka umieszczona na Świadectwie Pracy mogła zaszkodzić osobom ubiegającym się o zasiłek w Urzędzie Pracy. Teraz takiego ryzyka nie ma, gdyż w 2017 zniesiono obowiązek stemplowania tych dokumentów.

Są jednak takie przypadki, w których zamazana pieczątka lub błędnie odbita może nas wpędzić w niezłe tarapaty.

Do dokumentów które bezwzględnie powinny być dobrze ostemplowane należą:

  • - pisma urzędowe, których wiarygodność jest sprawdzana z bardzo dużą skrupulatnością;
  • - dokumentacja związana z przyznaniem kredytu lub innym świadczeniem pieniężnym np. dotacją;
  • - tłumaczenia dokumentów – dane muszą być czytelne, aby tłumacz mógł je poprawnie odczytać.

Sposoby na uniknięcie niewyraźnych lub błędnych odbić

  • - jeśli zamówiłeś kilka pieczątek online do stemplowania dokumentów, postaraj się utrzymać porządek, by omyłkowo nie użyć błędnej pieczątki;
  • - pamiętaj o regularnej wymianie gumek, które mogą być przyczyną złej jakości odbić;
  • - napełniaj poduszki tuszem zgodnie z instrukcją. Rób to regularnie, by uniknąć zaschnięcia tuszu;
  • - zanim przybijesz pieczątkę, upewnij się, że na dokumencie nie wskazano miejsca, w którym ma się ona znaleźć (często na dokumentach wymaga się przybicia stempla w określonym miejscu);
  • - jeśli nie masz pewności, czy nie ostemplujesz dokumentu do góry nogami, przygotuj sobie specjalną kartkę, na której wykonasz próbne odbicia. Innym rozwiązaniem będzie wyraźne oznaczenie stron automatu.

Pieczątka do góry nogami powodem do paniki?

Jeśli nawet zdarzy się tak, że użyjesz datownik czy inną pieczątkę do góry nogami, to dokument nie straci ważności. Jeśli jednak masz możliwość ponownego wydrukowania dokumentu, to będzie to lepsze rozwiązanie. Błędne odbicie wygląda mało estetycznie i nieprofesjonalnie.

Jak czyścić pieczątkę?

Automaty samotuszujące czasem się brudzą, co może spowodować mniejszą czytelność odbicia. Nie oznacza to jednak, że pieczątka nie nadaje się już do użytku. W końcu model, z którego korzystamy, można po prostu wyczyścić. Zacznij od umycia obudowy oraz gumki tekstowej przy pomocy wody z mydłem lub delikatnego detergentu. Warto pamiętać o ostrożnym wykonywaniu tych czynności, by przypadkowo nie odkleić gumki. Jeśli te działania nie przyniosą efektów, to najlepszym rozwiązaniem będzie wymiana poduszki na nową.

Błędy popełniają nawet najlepsi

Niewyraźne odbicie pieczątki, rozmazany tusz czy mocno ściśnięte pismo, które stanowi przeszkodę w odczytaniu treści – chyba każdy spotkał się choć raz z taką sytuacją. Aby zapobiec tego typu zdarzeniom, które czasem mogą okazać się nieprzyjemne w skutkach, warto kierować się powyższymi wskazówkami. Najlepiej stawiać na automaty największych światowych producentów takie jak pieczątki Trodat, których doskonałą jakość potwierdza pozycja firmy na rynku. Bez względu na to, czy korzystamy z datownika, pieczątki kieszonkowej czy tradycyjnej firmowej warto stawiać na sprawdzone produkty, dzięki którym ryzyko wykonania rozmazanego czy niewyraźnego odbicia jest mniejsze. W końcu w przypadku firmy czyste i wyraźne odbicie pieczątki jest także jej wizytówką.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%