› wywiady
19:16 / 16.01.2017

Rozmowa z dyrektorem najlepszego liceum w Elblągu (wg miesięcznika Perspektywy)

Rozmowa z dyrektorem najlepszego liceum w Elblągu (wg miesięcznika Perspektywy)

fot. Marcin Mongiałło

W rankingu 500 najlepszych liceów w Polsce opublikowanym przez miesięcznik "Perspektywy" na najwyższym miejscu ze wszystkich elbląskich szkół znalazło się  Publiczne Liceum Ogólnokształcące Zakonu Pijarów (119. miejsce). Przypomnijmy w tym miejscu, że oprócz tego w zestawieniu pojawiły się jeszcze dwie placówki oświatowe z naszego miasta, a mianowicie: II LO im. Kazimierza Jagiellończyka (145. miejsce) oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego (320. miejsce).

Wysokie miejsce pijarskiej szkoły jest niewątpliwie wielkim sukcesem, a zarazem także pewną niespodzianką, a to z uwagi na fakt, że w rok temu szkoła ta była nienotowana, a dwa lata temu znajowała się poza pierwszą 500-tką. Tematowi rankingu poświęciliśmy osobny artykuł. Dziś postanowiliśmy porozmawiać z dyrektorem Zespołu Szkół Pijarskich im. św. Mikołaja w Elblągu o. Rafałem Roszerem SchP.

Ojciec Rafał opowiedział nam o pijarach, długiej historii tego zakonu i jego dokonaniach. W szkole pijarskiej uczył m.in. Galileo Galileusz. Najsłynniejszym polskim pijarem był ojciec Stanisław Konarski - zakonnik, który dał początek Komisji Edukacji Narodowej. Najsłynniejszym chyba uczniem pijarów był Tadeusz Kościuszko. Przed rozbiorami w Polsce istniało 46 szkół prowadzonych przez pijarów. Obecnie w naszej ojczyźnie istnieje 7 szkół pijarskich. Są plany otwarcia szkoły pijarskiej w Rzeszowie. Wszystko wskazuje na to, że dojdą one do skutku.

Aby zasięgnąć więcej informacji w temacie funkcjonowania szkoły pijarskiej w Elblągu, postanowiliśmy zadać kilka pytań.

To wielki sukces szkoły pijarskiej. Miesięcznik "Perpsektyw" uznał ją za najlepsze liceum w Elblagu. Który to już rok? 

5 rocznik licealistów wychodzi w tym roku z liceum. Wcześniej powstały szkoła podstawowa i gimnazjum, które cieszą się duży powodzeniem. Patrząc na czysty wynik z egzaminów maturalnych to cieszymy się bardzo. Jedna z dziewczyn była finalistką ogólnopolskiej olimpiady literatury i języka polskiego. To także miało z pewnością wpływ na wysoką pozycję, która zajęliśmy w zestawieniu. Ten całokształt przyniósł bardzo dory wynik w rankingu. Trzeba dodać, że wynik maturalny był bardzo dobry. W przypadku matematyki, (która zazwyczaj wypada najsłabiej - przyp. redakcji) wynik kształtował się na poziomie 85%.

Ilu uczniów uczęszcza aktualnie do liceum?

Mamy 53 uczniów w liceum w trzech klasach. 2 klasy po 20 osób, natomiast klasa maturalna liczy 13 osób. Mamy trzy profile: matematyczno-politechniczny, medyczny (z rozszerzeniem nauczania jesli chodzi o biologię i chemię) oraz humanistyczno-prawny. Największym powodzeniem cieszą się dwa pierwsze wymienione profile (najwięcej chętnych). 

Z tego co wiem to tradycja szkoły pijarskiej w Elblągu jest dłuższa niż 5 lat.

Szkoła jako zespół szkół jest w Elblągu od 13 lat, ale tradycja jest wielowiekowa i liczy około 400 lat. Jest ona związana ściśle z osobą założyciela pierwszej tego typu placówki, a mianowicie z pochodzącym z Hiszpanii św. Józefem Kalasencjuszem.

Jaki jest Wasz znak rozpoznawczy? Czym szkoła pijarska różni się od innych szkół?

Stawiamy na innowacyjność, przy czym rozumiemy ją jako umiejętność wykorzystania współczesnych osiągnieć z szacunkiem dla osiągnięć wypracowanych w przeszłości. Należy pamiętać, że nasz dorobrek edukacyjny liczy 400 lat. Tyle właśnie mamy lat doświadczenia w prowadzeniu szkół w Europie. W Polsce będzie to trochę krótszy okres. Pijarzy zostali zaproszeni do Polski przez króla Władysława IV.

O samym założycielu pierwszej szkoły pijarskiej na świecie - św. Józefie Kalansancjuszu - mówiło się, że jest największym pedagogiem wśród świętych i najświętszym wśród pedagogów. Takie określenie padło w procesie kanonizacyjnym. Kalasancujsz mówił, iż jeśli od najmłodszych lat będzie sie wychowywało dzieci w duchu pobożności i nauki, to niewątpliwie można się spodziewać dobrego całego biegu ich życia. My pijarzy hołdujemy tej zasadzie.

Nie jest to szkoła wyznaniowa. W XVII wieku uczniami szkoły Kalasancjusza byli chrześcijanie, muzułmanie, Żydzi. Obecnie w elbląskiej placówce mamy kilku uczniów, którzy są grekokatolikami.

Zakonników jest trzech. Restza kadry to osoby świeckie.

Hitem okazały się szachy dla najmłodszych. Tę rozwijającą zmysł matematyczny i logiczne myślenie grę mocno promujemy. Okazuje się, że jest to dobry kierunek. najmłodsze dzieci po przyjściu do domu zachęcają do grania w szachy swoich rówieśników, odstawiając jednocześnie na bok róże zabawki.

Z jakimi trudnościami musicie się na co dzień mierzyć? Co jest największą trudnością?

Mówiąc o trudnościach musimy wspomnieć o części finansowej. Staramy się zadbać o ten aspekt wspólnie z rodzicami. Mamy wspólnotę, mamy zdrowe spojrzenie na drugiego człowieka. Nowinki staramy się włączać, ale nie jest to na pierwszym miejscu. Nie może zanikać relacja mistrz - uczeń. Ona jest bardzo ważna. Drugą z trudności jest niż demograficzny - zagadnienie z którym borykają się wszystkie placówki oświatowe. To jest duży problem.

Z tego co wiem istnieje opłata za szkołę. Czy to prawda?

Tak, ale nie jest to typowe czesne. To jest darowizna edukacyjna. Rodzice starają się wspomagać szkołę. Ta darowizna edukacyjna nie jest obowiązkowa - jest opłacana według możliwości finansowych rodziców. Jeszcze nigdy nie zdarzyło się, żeby ktoś ze względu na finanse nie był w szkole. Kiedy rodzeństwo jest w szkole to za najstarsze dziecko jest płacona cała darowizna edukacyjna, za kolejne - połowa, a każde następne dziecko z rodziny jest wolne od opłat. Darowizna jest przekazywana na zajęcia dodatkowe - na poszerzoną siatkę godzin: dodatkowe zajęcia z języka polskiego, języka angielskiego, geografii, chemii. W najmłodszych klasach prowadzimy dodatkowe zajęcia muzyczne, szachy, programowanie. Ponadto darowizna edukacyjna jest przeznaczona na opłcenie kosztów związanych z doposażeniem budynku i remontami. Zimą ponosimy duże koszty związane z ogrzewaniem tak wielkiego gmachu. To są bardzo duże sumy.  

Czy organizujecie jakieś wyjazdy wakacyjne dla uczniów?

Na najbliższe wakacje zaplanowane jest międzynarodowe spotkanie młodzieży pijarskiej, które odbędzie się w lipcu w miejscowości Strażnice w Republice Czeskiej. W tym samym miesiącu odbędzie się 29. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży w Warszawie, na która również pojadą nasi uczniowie. W wakacje jest przewidziany także rajd rowerowy na trasie Kamień Pomorski - Elbląg (uczniowie od 3 klasy gimnazjum i starsi). Pod koniec sierpnia organizujemy dla dzieci rozpoczynających naukę trzydniowy obóz integracyjny w okolicach Elbląga. 

W ciągu roku organizujemy wyjazd na spotkanie młodzieży pijarskiej w Krakowie (październik) oraz na sylwester pijarski, który odbędzie się w Poznaniu. Wcześniej, bo na wiosnę, przewidujemy zorganizowanie kursu animatora pijarskiego (także w Poznaniu). W maju organizujemy wyjazd na Wileńska Parafiadę Dzieci i Młodzieży, która odbędzie się w Landwarowie pod Wilnem. W weekend majowy odbędzie się Parafiada Środowisk Pijarskich w Krakowie na którą również pojadą uczniowie z naszej szkoły. Na początku czerwca organizujemy Dni Integracji Pijarskiej oraz wyjazd na Spotkanie Młodych w Lednicy.

Najmłodsi uczniowie z naszej szkoły pojadą na Ogólnopolski Przegląd Scholi Pijarskich w Łowiczu.

Co oznaca skrót SchP przy imieniu i nazwisku zakonnika Waszego zgromadzenia?

Skrót "SchP" lub "SP"to z języka łacińskiego Scholarum Piarum, czyli Szkoły Pobożne. Cała nazwa zakonu brzmi: Ordo Clericorum Regularum Pauperum Matris Dei Scholarum Piarum - Zakon Kleryków Regularnych Ubogich Matki Bożej Szkół Pobożnych.

Dziękuję w imieniu całej redkacji elblag.net za rozmowę i życzę wielu sukcesów!

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%

Powiązane artykuły

Ranking Liceów 2017. Ile szkół z Elbląga w 500-tce?

13.01.2017 komentarzy 8

Jakie są najlepsze licea i technika w Polsce i w naszym regionie? Z całą pewnością uczniowie tych placówek oświatowych doskonale zdają maturę i egzaminy...

Zdjęcia ilość zdjęć 5