Różne metody korekcji wzroku: od okularów po laserową korekcję wzroku
Wady wzroku, nazywane także wadami refrakcji, to zaburzenia funkcjonowania oka, które powodują nieostre widzenie. Do tego grona zalicza się m.in. krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm. Nie są one chorobami oczu, dlatego ich nie leczymy, natomiast zadaniem specjalistów jest ich korygowanie, a więc przywracanie właściwego ogniskowania obrazu na siatkówce w celu odzyskania sprawności widzenia. Istnieje wiele różnych metod korekcji refrakcyjnych wad oka – od noszenia tradycyjnych okularów, po najnowocześniejsze zabiegi laserowej korekcji wzroku, które pozwalają na trwałe rozwiązanie problemu.
Okulary – tradycyjny sposób korygowania wad wzroku
Zaburzenia widzenia związane z występującą wadą wzroku to bardzo powszechny problem zdrowotny, który dotyka milionów ludzi na całym świecie. Zaniechanie stosowania odpowiedniej korekcji może prowadzić nie tylko do nasilenia objawów, takich jak gorsze widzenie, ale także do wielu powikłań i rozwoju chorób oczu. Jedną z najstarszych i najczęściej wybieranych metod poprawy jakości widzenia są okulary korekcyjne. Odpowiednio dobrane mogą korygować wady refrakcji, ale nie dają możliwości na ich cofnięcie. Wszelkie pomoce optyczne powinny być dobierane przez specjalistów (okulistów bądź optometrystów) na podstawie wykrytej wady. Specjaliści wykonują badanie wzroku, które pozwala dokładnie określić rodzaj i stopień wady, a także dobrać odpowiednie szkła. Należy jednak pamiętać, że okulary korekcyjne mają pewne ograniczenia. Często parują i łatwo się brudzą, mogą też łatwo spaść i się zepsuć. Ponadto nie w każdych okularach da się uprawiać sport.
Soczewki kontaktowe – wygodna alternatywa dla okularów
Soczewki kontaktowe to również popularna metoda korekcji wzroku, szczególnie dla osób, które szukają alternatywy dla tradycyjnych okularów. To rozwiązanie pozwala korygować różne wady wzroku, w tym krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm. Istnieją również soczewki korygujące starczowzroczność (presbiopię). Doborem soczewek o odpowiednich parametrach zajmują się optometryści lub okuliści, którzy po specjalistycznym badaniu określają, jakie pomoce optyczne będą najlepiej odpowiadały indywidualnym potrzebom pacjenta. Specjalista nie tylko dobierze soczewki, ale również dokładnie wyjaśni, jak je zakładać, zdejmować oraz dbać o higienę oczu. Warto wiedzieć, że dostępne są różne rodzaje soczewek: niektóre trzeba zdjąć przed snem, podczas gdy inne można nosić przez całą dobę: https://eyemed.pl/baza-wiedzy/czy-mozna-spac-w-soczewkach/. Należy jednak pamiętać, że podobnie jak okulary, nawet najlepiej dobrane soczewki nie są w stanie cofnąć, ani tym bardziej usunąć wady wzroku.
Laserowa korekcja wzroku – skuteczna metoda poprawy widzenia
Dzięki postępowi w medycynie istnieją również takie metody, które pozwalają na trwałą poprawę jakości widzenia bez konieczności stosowania pomocy optycznych. Najpopularniejszym sposobem pożegnania się z wadami refrakcji na stałe jest laserowa korekcja wzroku: https://eyemed.pl/laserowa-korekcja-wzroku/. Do operacji laserowej korekcji wzroku kwalifikuje lekarz. Przed planowanymi zabiegami chirurgicznymi wykonywane są badania okulistyczne, w tym komputerowe badanie refrakcji oka, badanie filmu łzowego i aparatu ochronnego oka, biometria gałki ocznej oraz komputerowe badanie krzywizny rogówki. Przeprowadzana jest także pachymetria, która pozwala na precyzyjny pomiar grubości rogówki. Podczas kwalifikacji lekarz oceni każdy detal układu optycznego, dzięki czemu będzie mógł wybrać najlepszą metodę korekcji. Zabiegi laserowej korekcji wzroku są bezbolesne. Cała procedura trwa kilka minut i jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym za pomocą kropli do oczu. Pacjent wraca do domu jeszcze tego samego dnia.