› bieżące
11:17 / 11.12.2012

Różne spojrzenia na zimę w muzeach nadbałtyckich

Różne spojrzenia na zimę w muzeach nadbałtyckich

fot. nadesłane

Różne spojrzenia na zimę w muzeach nadbałtyckich są prezentowane jako wspólna wystawa w internetowej sieci. Jednym z partnerów przedsięwzięcia jest Muzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu.

Grupa muzeów z krajów położonych nad Morzem Bałtyckim wypracowuje model współpracy, który ma umożliwiać powtórne zbliżenie ich mieszkańców. Wspólne tradycje mogą tu być najlepszym zwornikiem, ale też interesująca wydała się muzealnikom chęć poznania czasów, kiedy kraje te były rozdzielone - szczególnie w XX wieku.  Jednym z pomysłów na działanie jest internetowa wystawa fotografii. Projekt "Cztery pory roku" rozpoczął się od zimy. Elbląg dołączył do niego jako jeden z pierwszych i już można oglądać efekt. Prezentacja to kilka zdjęć z różnych okresów - od poczatków XX wieku do dziś. Wśród nich fotografia z mistrzostw Polski w łyżwiarstwie szybkim w 1955 roku, rozgrywanych na tafli elbląskiego basenu miejskiego. Na tej fotografii Hanna Skrzetuska ściga się z Heleną Majcher - później Pilejczyk - przyszłą medalistką olimpijską.

W elbląskim muzeum w tym roku pracowała grupa robocza "Network of Museums in the Baltic". Odbyła się też w Elblągu konferencja naukowa "Bałtyk około 1300", na którą przybyli muzealnicy ze Skandynawii. Idee i prace sieci muzealnej dostępne są pod linkiem: http://balticmuseums.ning.com zaś elbląska część wystawy fotografii: http://balticmuseums.ning.com/page/elblag

Tomasz Gliniecki

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%