› moda i styl życia
10:54 / 22.10.2012

Różowy Marsz "Kocham Cię Życie" - kobiety w akcji

Różowy Marsz

fot. Agnieszka Światkowska

Dzieci, szkolna młodzież z transparentami, harcerze, mieszkańcy Elbląga, władze miasta i Amazonki z Elbląga, Iławy, Olsztyna, Ostródy i Kalingradu . W sumie prawie 500 osób wzięło udział w 10. marszu Różowej Wstążki "Kocham Cię Życie", który odbył się w minioną sobotę 20 października br. Uliczny pochód spod Urzędu Miasta w kierunku Placu Jagiellończyka poprowadziła grupa motocyklistów. Obecność motocyklistów i warkot silników sprawił, że tegoroczny marsz został nie tylko zauważony, ale i usłyszany.

Październik jest miesiącem, w którym szczególną uwagę zwraca się na profilaktykę i walkę z rakiem piersi. Dziś, obok koloru różowego symbolizującego solidarność z chorującymi na raka piersi, dołączył kolor fioletowy symbol nowotworu raka szyjki macicy.
 
– W tym roku około 50 proc. kobiet zostało zbadanych profilaktycznie, poddało się mammografii. Uważa się jednak, że 50 proc. to wciąż za mało. Jeżeli chodzi o profilaktykę raka szyjki macicy to tutaj jest dużo do zrobienia, gdyż 50 proc. kobiet poddało się mammografii, ale tylko 20 proc. cytologii, więc nawet te panie, które badają się mammograficznie nie poddają się tak prostemu badaniu jakim jest cytologia, a dzięki niemu wcześnie wykryta choroba może zostać szybciej wyleczona – podkreślała w trakcie marszu Elżbieta Gelert, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu. 
 
Tradycyjnie podczas elbląskiego marszu, który w tym roku przeszedł spod Ratusza, ulicą Traugutta, rondo Compiegne i ulicą Nowowiejską do Placu Jagiellończyka, rozdawano okolicznościowe różowe balony, wstążeczki i chorągiewki z hasłem "Rak może być wyleczony. Badaj się nie zwlekaj!".
 
Tuż po zakończonym marszu, W Centrum Spotkań Europejskich "Światowid", wyświetlono  film o Amazonkach, ukazujący ich działania z ostatniego roku. - Chcemy pokazać w wielkim skrócie to, co robiłyśmy i opowiedzieć trochę o naszej działalności – wyjaśniała Alicja Tomczyk, prezes Elbląskiego Stowarzyszenia Amazonek.
 
Wyjątkowym i niezwykle ciekawym akcentem był krótki pokaz eleganckich turbanów, które zaprezentowały członkinie Stowarzyszenia. Wygląd w trakcie choroby i leczenia jest istotnym elementem. Dodaje wiary i nadziei, stąd też pomysł, by pokazać gustowne turbany - przekonywała Alicja Tomczyk.
 
 
10. jubileuszowy Marsz "Kocham Cię Życie" zakończył słodki poczęstunek w postaci tortu, będący stałym punktem październikowych spotkań Amazonek z mieszkańcami Elbląga.
 
2
0
oceń tekst 2 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 17