Rozpoczęło się głosowanie na projekty w Budżecie Obywatelskim
Już dzisiaj (28.09) rozpoczyna się głosowanie na wnioski w ramach Budżetu Obywatelskiego. Tegoroczna edycja wnosi pewne zmiany, które powinny przyczynić się do dostępności realizowanych projektów dla wszystkich mieszkańców, a nie wybranych grup.
Przypomnijmy - Budżet obywatelski to wydzielona część budżetu miasta, która przeznaczona jest na realizacje wybrane przez mieszkańców. Od samego początku budżet został podzielony na pięć okręgów wyborczych, z których każdy miał do dyspozycji określona kwotę. Od ubiegłego roku wprowadzono tzw. inicjatywę ogólnomiejską, która nie musiała mieścić się w jednym, konkretnym okręgu.
Warto wspomnieć, że w tym roku pojawił się również odpowiedni zapis mówiący o tym, że teren zagospodarowany ze środków budżetu obywatelskiego ma być ogólnodostępny. Wprowadzony został on na wniosek mieszkańców, którzy byli niezadowoleni z faktu, że inwestycja na ulicy Mącznej będzie niedostępna dla ogółu mieszkańców ze względu na postawiony szlaban drogowy.
Obecnie czwarta już edycja Budżetu Obywatelskiego wchodzi w decydującą fazę, która potrwa do 16 października. Dwa tygodnie później znane mają być już wyniki głosowania mieszkańców i lista projektów, które zostaną zrealizowane. W tym roku mieszkańcy wykazali ponownie większe zainteresowanie tą akcją.
W poprzedniej edycji elblążanie zgłosili 143 wnioski. W tym roku było to już dwa razy tyle – 288 wniosków, z czego 67 to inicjatywy ogólnomiejskie. Ostatecznie po weryfikacji wszystkich zgłoszeń nadesłanych przez mieszkańców wytypowano 138 pomysłów, które mają szansę na realizację.
I tak odpowiednio w pierwszym okręgu można wybierać spośród 14 wniosków, w drugim z 22, w trzecim z 21, w czwartym z 19 i najwięcej w piątym – z 29 wniosków. Jak widać, w tym roku najtrafniejsze wnioski, pod względem weryfikacji, przygotowali mieszkańcy 5 okręgu.
Nowością w tegorocznym budżecie obywatelskim są małe projekty, które wprowadzone zostały również na prośbę mieszkańców. Polegają one na tym, że każdy okręg może wybrać po dwa projekty, których łączna wartość nie może przekroczyć 50 tysięcy złotych. Tym samym, jeden mały projekt nie może przekroczyć kwoty 25 tysięcy złotych. Jeśli środki na małe projekty nie zostaną wykorzystane, bo nie zdobędą wystarczającej liczby głosów, pozostaną one w budżecie okręgu na realizację innych zadań wytypowanych w głosowaniu.
Głos na wybrane wnioski możecie oddać na stronie www.bo2016.umelblag.pl