Rozstrzygnięcie konkursu „Dzielnicowy Roku 2017” (+ zdjęcia)
fot. Marcin Mongiałło
Starszy aspirant Jarosław Wojtowicz z I rewiru dzielnicowych zajął pierwsze miejsce w plebiscycie na „Dzielnicowego Roku 2017" w Elblągu. W powiecie elbląskim najwięcej głosów zdobył sierżant sztabowy Zbigniew Skonieczny z rewiru III w Gronowie Elbląskim. Na policjantów głosowali mieszkańcy.
Konkurs zorganizowany przez Komendanta Miejskiego Policji w Elblągu insp. Roberta Muraszkę miał na celu docenienie pracy oraz zaangażowania dzielnicowych.
Przypomnijmy, że obecnie w powiecie elbląskim służbę pełni 42 funkcjonariuszy dzielnicowych, z czego 20 pracuje na terenie Elbląga. Stan etatowy dzielnicowych na terenie działania Komendy Miejskiej Policji w Elblągu przedstawia się następująco:
Wydział Prewencji Kryminalnej w Wykroczeń
- Rewir I Dzielnicowych KMP w Elblagu – 10
- Rewir II Dzielnicowych KMP w Elblagu – 10
- Rewir III Dzielnicowych KMP w Gronowie Elbląskim – 6
- Rewir IV Dzielnicowych KMP w Tolkmicku – 6
Komisariat Policji w Pasłęku – 5
Komisariat Policji w Młynarach – 5
Plebiscyt na Dzielnicowego Roku trwał od 15 października do 15 listopada bieżącego roku. Na portalach internetowych trzech elbląskich redakcji – dziennikelblaski.pl, info.elblag.pl oraz elbląg.net – prezentowane były sylwetki 42 dzielnicowych z terenu miasta i powiatu. Internauci mogli na nich oddawać głosy przez cały okres trwania konkursu.
8 października w auli Komendy Miejskiej Policji w Elblągu odbyła się uroczysta gala, podczas której zwycięscy dzielnicowi zaprezentowali się publiczności. W Elblągu pierwsze miejsce zajął st. asp. Jarosław Wojtowicz z I rewiru, natomiast w powiecie elbląskim wygrał sierż. szt. Zbigniew Skonieczny z rewiru III w Gronowie Elbląskim.
Jak poinformował Jakub Sawicki, oficer prasowy KMP w Elblągu:
Laureata z Elbląga nagrodził prezydent miasta, zaś dzielnicowego z tereny powiatu - starosta. Swoich dzielnicowych nagrodzili także burmistrzowie i wójtowie poszczególnych gmin. Wyróżnieni policjanci otrzymali nagrody pieniężne od komendanta oraz nagrody rzeczowe od przedstawicieli samorządów.
Zgodnie z zarządzeniem nr 5 Komendanta Głównego Policji z dnia 20 czerwca 2016 r.:
Podstawową formą pełnienia służby dzielnicowego jest obchód, polegający na pieszym przemieszczaniu się w granicach przydzielonego mu rejonu i realizowaniu zadań wynikających z zakresu jego obowiązków służbowych. Przez obchód rozumie się również realizację zadań służbowych, poza siedzibą jednostki organizacyjnej Policji, ściśle związanych z rejonem dzielnicowego, a realizowanych poza nim. (§ 9. 1.)
Do zadań dzielnicowego należy, w szczególności:
1) prowadzenie rozpoznania przydzielonego mu rejonu pod względem osobowym, terenowym, zjawisk i zdarzeń mających wpływ na stan bezpieczeństwa i porządku publicznego;
2) realizowanie zadań z zakresu profilaktyki społecznej;
3) realizowanie zadań z zakresu ścigania sprawców przestępstw i wykroczeń;
4) kontrolowanie przestrzegania prawa powszechnie obowiązującego oraz przepisów prawa miejscowego (§ 29)
Zobaczcie naszą fotogalerię z uroczystej gali konkursu „Dzielnicowy Roku 2017”.