› bieżące
13:14 / 31.03.2014

Rozwijamy badania w Parku Technologicznym

Rozwijamy badania w Parku Technologicznym

fot. Konrad Kosacz

Pod koniec ubiegłego roku informowaliśmy elbląskie media o działaniach w laboratorium analiz chemicznych (LZAŚ). Już wtedy wspominaliśmy, że będziemy ubiegać się o akredytację Polskiego Centrum Akredytacji.

Właśnie złożyliśmy dokumenty, które zostaną poddane szczegółowej ocenie a następnie przeprowadzony zostanie audyt na miejscu w laboratorium.

Akredytacja co to takiego?

Jak podkreśla dr inż. W. Chwiałkowski – Jest to uznawany w Unii Europejskiej dokument poświadczający uzyskanie kompetencji do wykonywania badań. Akredytacja PCA potwierdza zgodność działania laboratorium z normą PN-EN ISO/IEC 17000:2006 „Ogólne wymagania dotyczące kompetencji laboratoriów badawczych i wzorcujących”.

Dzięki akredytacji Polskiego Centrum Akredytacji wyniki badań naszego laboratorium będą uznawane w kraju i za granicą. Akredytacja jest potwierdzeniem, że organizacja funkcjonuje zgodnie z najwyższymi standardami oraz najlepszą praktyką – podkreśla dr Wojciech Chwiałkowski, kierownik Działu Badań i Rozwoju.

Przygotowania, do złożenia wniosku, które obejmowały opracowanie i wdrożenie systemu zarządzania jakością w laboratorium oraz opracowanie metodyk badawczych trwały ponad rok. W ramach projektów UE zakupiliśmy specjalistyczny sprzęt a następnie dobraliśmy kompetentną kadrę analityków, która aktualnie zapewnia sprawne funkcjonowanie laboratorium. Pomimo, że nie posiadamy jeszcze akredytacji już dziś świadczymy usługi badawcze dla branży energetycznej (energia odnawialna), chemii przemysłowej czy branży spożywczej. Uzyskanie akredytacji PCA pozwoli nam rozszerzyć działalność laboratoryjną. Po przyznaniu akredytacji LZAŚ stanie się trzecim akredytowanym laboratorium w Elbląskim Parku Technologicznym.

W ramach Centrum Badawczego funkcjonują już dwa akredytowane podmioty – firma Metrotest (badania materiałowe i wzorcowanie) oraz EnviChem (badania w środowisku pracy) - dodaje dr inż. Chwiałkowski. Więcej informacji na temat akredytacji na stronie PCA http://www.pca.gov.pl

Maja Żołędziewska
Elbląski Park Technologiczny

6
0
oceń tekst 6 głosów 100%