07:02 / 11.10.2013

Rusza inwestycja odnowy placu i wieży katedralnej. Miasto szuka wykonawcy

Rusza inwestycja odnowy placu i wieży katedralnej. Miasto szuka wykonawcy

fot. elblag.net

Miasto szuka firmy, która wykona dokumentację oraz zrealizuję projekt rewitalizacji placu katedralnego oraz wieży katedry św. Mikołaja. Termin składania wniosków upływa 25 października br. Cały projekt inwestycyjny ma być gotowy do listopada 2014 r.

Plac przy Katedrze już niedługo stanie się forum rekreacyjno-edukacyjnym. W ramach projektu rewitalizacji obiektu, powstanie wieża widokowa na dolnym tarasie kościoła dostępna dla turystów oraz fontanna posadzkowa. Dodatkowo zainstalowana zostanie sieć światłowodów, a plac wokół kościoła zyska tablicę interaktywną. Otwarcie wieży widokowej przewidywane jest na 2015 rok. Miasto chce, aby koncepcje rewitalizacji placu i wieży katedralnej powstały w ciągu 30 dni od daty zamówienia. Natomiast opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla placu musi powstać do 28 marca 2014 r., a dla wieży katedralnej do 30 maja 2014 r. Wykonanie rewitalizacji placu katedralnego musi zostań zakończone do dnia 30 czerwca 2014 r. Natomiast wieży katedralnej do 10 listopada 2014 r. Inwestycja zakłada odnowę wieży katedry, zarówno jej zewnętrznych murów, jak i wnętrza, tak aby przystosować ją do celów turystycznych.

Projekt polega na trzech etapach:

1. Zagospodarowaniu placu publicznego przed Katedrą p.w. Św. Mikołaja w Elblągu w obrębie ulic Mostowa - Wodna - Rybacka,

2. Udostępnieniu dolnego poziomu tarasu hełmu wieńczącego wieżę katedry jako punktu widokowego,

3. Wykonaniu prac konserwatorsko-remontowych zewnętrznych elewacji wieży katedry. Podstawowym zadaniem architektów będzie wzmocnienie strukturalne elewacji wieży oraz remont jej zadaszenia. Plac publiczny w posadzce, rozmiarem i kolorem kostki granitowej będzie eksponować zarys historycznych murów kamienic i zabudowy wewnętrznej parceli.

W projekcie rewitalizacji Placu Katedralnego wyszczególniona jest budowa fontanny posadzkowej, czynnej w sezonie letnio-wiosennym. W tym celu planowana jest przebudowa kanalizacji sanitarnej. Nie jest to jedyna inwestycja.

- Na placu przed Katedrą przewiduje się wykonanie forum rekreacyjno-edukacyjnego. Przestrzeń kierowana do dzieci i młodzieży stanowić będzie integralną część placu publicznego, która ma zachęcać do zabawy połączonej z elementami edukacyjnymi. Tablica interaktywna wyposażona będzie w minimum pięć programów tematycznych opracowanych w uzgodnieniu z Inwestorem. Tablica ma wykorzystywać doprowadzoną do niej linię teletechniczną połączoną z Miejską Siecią Szerokopasmową. Ponadto przewiduje się wykonanie monitoringu umieszczonego na wieży przy wykorzystaniu nowej instalacji teleinformatycznej (światłowód) włączonej do Miejskiej Sieci Szerokopasmowej – informuje Monika Borzdyńska, rzecznik prasowy prezydenta miasta.
 

3
0
oceń tekst 3 głosów 100%

Powiązane artykuły

Plac katedralny będzie pełnił funkcje skweru

17.10.2013 komentarzy 1

Coraz bliżej do momentu, w którym punkt widokowy na szczycie wieży katedry św. Mikołaja będzie udostępniony elblążanom i turystom. Gmina Miasto Elbląg,...