› bieżące
10:26 / 03.07.2012

Rusza IV Letnia Akademia Aikido

Rusza IV Letnia Akademia Aikido

fot. Konrad Kosacz

9 lipca rozpocznie się w Elblągu IV Letnia Akademia Aikido, czyli intensywny fizyczny i duchowy trening prowadzący do perfekcji ludzkiego charakteru. Zajęcia będą odbywać się trzy razy w tygodniu w dwóch grupach wiekowych: dzieci (od 7 lat) oraz dorośli i młodzież, w małej sali gimnastycznej Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych przy ulicy Rycerskiej 2. Treningi poprowadzi doświadczony instruktor Marek Nitkiewicz (2 dan). I najważniejsze: Zajęcia są dla każdego i co ważne, całkowicie bezpłatne! Wystarczy zabrać ze sobą spodnie dresowe, koszulkę i klapki.

Japońska sztuka walki, aikido, jest rozległym systemem technik rzutów, dźwigni na stawy, uderzeń i unieruchomień, w połączeniu z treningiem tradycyjnymi japońskimi rodzajami broni jak miecz, kij i nóż. Aikido stworzone zostało przez Morihei Ueshibę (zwanego o-senseiem) na początku dwudziestego wieku na podstawie jego własnych intensywnych studiów różnych systemów sztuk wojennych z użyciem i bez użycia broni. Ueshiba wyobrażał sobie Aikido nie tylko jako środek do zwyciężania wroga, ale także jako środek promowania pozytywnego charakteru idealnego wojownika i drogę do samodoskonalenia. Aikido to shugyo: intensywny fizyczny i duchowy trening prowadzący do perfekcji ludzkiego charakteru i osiągnięcia prawdziwej mądrości. 
 
Aikido mogą ćwiczyć wszyscy bez względu na wiek płeć czy tężyznę fizyczną. Ponieważ do obrony używa się energii przeciwnika, siła mięśni ma tu drugorzędne znaczenie. Aikido uczy pokonywania przeciwnika bez walki. Jest skuteczne, ale jego skuteczność nie polega na skrzywdzeniu przeciwnika, ale na uświadomieniu mu, że walka nie ma sensu. Ulubionym powiedzeniem o-senseia było „Masakatsu agatsu” czyli: „Prawdziwe zwycięstwo to zwycięstwo nad sobą”. Zajęcia aikido poprawiają także kontakt z własnym ciałem i koordynację, rozluźniają, wzmacniają pewność siebie, uczą prawidłowego oddychania oraz dyscypliny. Na treningach z dziećmi oprócz technik aikido pojawia się dużo ćwiczeń ogólnorozwojowych, gier i zabaw.
 
Pierwszy trening rozpocznie się 9 lipca o godzinie 16.00 (dzieci) i o 17.30 (dorośli i młodzież). Kolejne zajęcia odbywać się będą przez dwa tygodnie w poniedziałki, środy i piątki.  Wystarczy zabrać spodnie dresowe, koszulkę i klapki.
 
Zgłoszenia i dodatkowe informacje:
tel. 602 276 755 nitmar1@wp.pl
tel. 692 328 106 echlebus@wp.pl
www.zanshindojo.pl
 
4
0
oceń tekst 4 głosów 100%