› bieżące
09:55 / 08.02.2013

Rusza kampania społeczna z myślą o dzieciach i kobietach w ciąży

Rusza kampania społeczna z myślą o dzieciach i kobietach w ciąży

fot. Agnieszka Światkowska

„Obudź wrażliwość” -  pod tym właśnie hasłem rusza kampania społeczna, mająca nakłonić zarówno dzieci, jak i ich opiekunów i nauczycieli do zdrowego odżywiania, ale i  uwrażliwić mieszkańców Elbląga na potrzeby kobiet spodziewających się dziecka. W ramach rozpoczynającej się kampanii dzieci z elbląskich szkół dowiedzą się, nie tylko czego nie jeść, by być zdrowym, ale i z myślą o nich miasto będzie namawiać lokalnych przedsiębiorców by, tworzyli w sklepach, restauracjach -  miejsca im przyjazne ( np. kąciki zabaw). Z kolei dla kierowców - kobiet, które są w stanie błogosławionym, powstaną oznakowane miejsca parkingowe. Pierwszy taki znak stanie jeszcze dziś (8 lutego) na parkingu przy Urzędzie Miejskim.

Aby sięgać po zdrowie
- Chcemy nie tyle budzić wrażliwość, co budzić świadomość dzieci i uczniów naszych przedszkoli i szkół, aby zdrowo się odżywiały, aby jak najczęściej sięgały po owoce i warzywa, po prawdziwe soki, a jak najmniej po żywność niezdrową, zawierającą puste kalorie - mówi Grzegorz Nowaczyk, Prezydent Elbląga.
W zasadzie kampania „Obudź wrażliwość” w wielu elbląskich szkołach już trwa.  A rozpoczęła się od interpelacji radnego Marka Kucharczyka, za którą poszły pisma do dyrektorów wszystkich szkół oraz ajentów sklepików szkolnych oraz do dyrektora Departamentu Edukacji, aby w szkolnych sklepikach ograniczyć sprzedaż śmieciowego jedzenia. Kampania ta jest więc skierowana do dzieci, rodziców, nauczycieli i ajentów sklepików szkolnych – podkreśla Prezydent. Dzieci dostają odpowiednie informacje na lekcjach wychowawczych, ajenci zmieniają nieco menu, bardziej akcentując swoją ofertę na zdrową żywność i napoje w porozumieniu  z dyrektorami szkół podstawowych, którzy mają do tego namawiać - wyjaśnia prezydent Nowaczyk. Rozmawiamy także z dziećmi, by jednak nie korzystały za często ze sklepów, które znajdują się w pobliżu szkół. Zdaniem Prezydenta, to właśnie tam dzieci, wyskakując w kapciach, kupują colę i chipsy.

Uczniowie elbląskich szkół z klas I-III biorą także udział w kampanii "Owoc w każdej szkole", każdego dnia bezpłatnie otrzymując świeży owoc lub warzywo do pochrupania - Chcemy wzmocnić tę kampanię i  przygotowujemy specjalną plakietkę „Certyfikat Miejsce Przyjazne Dzieciom”. Chcemy także wzmocnić tę kampanię poprzez skierowanie do sklepów, hoteli, do punktów gastronomicznych pisma, mówiąc krótko chcemy wciągnąć przedsiębiorców, którzy prowadzą tego typu biznesy w Elblągu, aby oni także tworzyli u siebie takie miejsca przyjazne dzieciom - zaznacza Grzegorz Nowaczyk i aby oni także tworzyli miejsca przyjazne dzieciom. 

Miasto mocno więc rusza z promocją i nagłaśnianiem kampanii w elbląskich mediach.. -Przewidujemy, że od 7 lutego do 10 kwietnia będziemy promować tę akcję, zaś po tym terminie, będziemy oczekiwać na zgłoszenia przedsiębiorców, szkół, osób, które prowadzą  parkingi, od dużych sklepów handlowych, by potem zweryfikować ich możliwości i proponowane udogodnienia – wyjaśnia Grzegorz Nowaczyk Następnie miasto będzie przyznawać certyfikat każdemu, kto będzie chciał włączyć się do akcji – zachęca Prezydent. 

Na stronie internetowej UM w zakładce turystyka będzie umieszczona mapa z  zaznaczonymi miejscami w Elblągu przyjaznych dzieciom i kobietom w ciąży.

Bez obaw o miejsce na parkingu

Kampania „Obudź wrażliwość” to również ukłon w stronę kobiet w ciąży, które wielokrotnie spotykają się z niezrozumieniem i niedogodnościami w sferze przestrzeni publicznej. W ramach tej akcji mają powstać specjalnie oznakowane miejsca parkingowe dla kierowcy-kobiety ciężarnej. - Obserwując zarówno kobiety w ciąży, jak i kobiety z małymi dziećmi,  widzę z jakimi niedogodnościami się spotykają: długie oczekiwanie w kolejkach w centrach handlowych, gdzie wyznaczone są dla nich specjalne miejsca, kasy pierwszeństwa, również w środkach komunikacji miejskiej, tam także zasady pierwszeństwa nie zawsze są respektowane – mówił obecny na konferencji radny Robert Turlej. Dlatego celem tej akcji jest uwrażliwienie społeczeństwa na to, aby zmienić swoje nawyki – podkreśla radny.

W ramach kampanii miasto będzie również informować właścicieli sklepów, przychodni, urzędów, aby wyznaczali np. specjalne kasy pierwszeństwa dla kobiet w ciąży albo umieszczali informacje, że "ciężarówki" będą obsługiwane poza kolejnością.- Będziemy również starali się prosić właścicieli parkingów znajdujących się przy szpitalach, przychodniach, urzędach, centrach handlowych, do wyznaczania specjalnych miejsc postojowych, poprzez oznaczenie ich znakiem pionowym bądź też poziomym. Będą to miejsca zarezerwowane tylko i wyłącznie dla kierowców- kobiet w ciąży - wyjaśnia Robert Turlej.

Z kolei dziś (8 lutego) na parkingu przed Urzędem Miasta stanie pierwszy taki znak informacyjny z dedykacją dla kobiet ciężarnych. Obecnie Urząd Miasta dysponuje dwoma takimi znakami, które otrzymało bezpłatnie. Również mieszkańcy mogą zgłaszać swoje propozycje, gdzie takie miejsca postojowe mogłyby zaistnieć. Taką listę parkingową stworzy Departament Komunikacji Społecznej i tam właśnie należy zgłaszać swoje typy.

Takie specjalne miejsca postojowe mogą liczyć na specjalny certyfikat „Miejsce Przyjazne Kobietom w Ciąży” i oznakowanie na mapce na internetowej stronie Urzędu Miasta -  Sądzę, że ta kampania zostanie dobrze odebrana wśród elblążan, podobnie jak w innych miastach w Polsce – stwierdza Robert Turlej.  

Niewykluczone, że powstaną także strefy dla matek karmiących piersią czyli wydzielone miejsca w restauracjach, kawiarniach, gdzie matki swobodnie mogą karmić dziecko piersią.

Kampania „Obudź wrażliwość” ma zakończyć etap przygotowawczy przed sezonem turystycznym. -Chcemy aby od maja były gotowe miejsca, które są przyjazne i dzieciom i kobietom w ciąży, aby były oznakowane i naniesione na mapkę Elbląga, znajdującą się w zakładce turystyka na stronie www.umelblag.pl - tłumaczył Prezydent Elbląga. 

Na całość kampanii „Obudź wrażliwość” Urząd Miasta przeznaczył 12 tysięcy złotych.

3
2
oceń tekst 5 głosów 60%