› zapowiedzi
11:05 / 04.03.2017

Rusza KineDok 2017

Rusza KineDok 2017

Po sukcesie pokazów KineDok w 2016 roku czekają nas projekcje nowych filmów dokumentalnych w ramach tej alternatywnej platformy dystrybucyjnej. W Elblągu partnerem projektu jest klub Mjazzga, gdzie już w środę 8 marca zobaczymy pierwszy z filmów zatytułowany „Księżycowy spacer z dziadkiem” w reżyserii Davida Alræka. Wstęp bezpłatny.

W 2016 projekcje KineDok odbyły się w 27 miejscach na terenie 24 polskich miast, łącznie było 280 projekcji, które zgromadziły około pięciotysięczną widownię. Pokazy odbywają się poza salami kinowymi, w kawiarniach, pubach, galeriach sztuki, w małych i dużych miastach w Polsce, wstęp na projekcje jest bezpłatny.

Podobnie jak rok temu także teraz zobaczymy filmy z krajów europejskich zrzeszonych w ramach KineDok, a więc z Czech, Słowacji, Chorwacji, Rumunii, Węgier, Polski i Norwegii, w tym roku dołączyła także Bułgaria. Pora przedstawić tegoroczne tytuły, które jak zwykle w przypadku filmów dokumentalnych portretują rzeczywistość – tę widzianą z szerszej perspektywy – społeczeństw, mniejszości narodowych, uchodźców i tę widzianą z bliska, z intymnej perspektywy głównego bohatera/ bohaterów.

Wśród najnowszych produkcji pokazywanych w ramach KineDok wyraźnie widać aktualną problematykę, zobaczymy więc filmy poruszające temat uchodźców („Oni”, “Wyższa konieczność”), mniejszości narodowych ( „Cambridge”, “FC Roma” „Królowa ciszy”), temat komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej („Para na wodzie”, „Wujek Tony, trzej głupcy i służba bezpieczeństwa”), współczesnym Europejczykom przyglądają się filmy „Turystyka!” i „Przeterminowane”. Na drugim biegunie tematycznym są filmy kameralne, pokazujące losy indywidualnych bohaterów i ich historie („Księżycowy spacer z dziadkiem”, “5 października” „Dzieci Kaina”, “Wolni”).

W najbliższą środę 8 marca zobaczymy norweski film "Księżycowy spacer z dziadkiem", zabawną i ciepłą historię rodzinną o tym, jak nowe wspomnienia wymazują z pamięci stare, które powoli ulegają zapomnieniu. David Alræka w swoim filmie próbuje zatrzymać wspomnienia, które go ukształtowały, i które cementują jego relację z ukochanym dziadkiem. Kåre, dziadek reżysera, był nieustraszonym podróżnikiem, wynalazcą, zawsze miał fantastyczne pomysły, kolekcjonował również wspomnienia. Dla wnuka był bohaterem dzieciństwa i źródłem inspiracji dla jego późniejszej pracy jako reżysera i fotografa. Kiedy u Kårego zdiagnozowano demencję, David zaczął się bać, że wszystkie ich wspólne wspomnienia ulegną zapomnieniu. Ale dziadek nie jest gotowy, by poddać się losowi. Namawia Davida, by nieustannie szukał nowych wyzwań i wspomnień, które można zatrzymać. Film o tym, jak nowe wspomnienia wymazują z pamięci stare, które powoli ulegają zapomnieniu.

Głównym organizatorem projektu KineDok jest Instytut Filmu Dokumentalnego z siedzibą w Pradze, a koordynatorem w Polsce jest Krakowska Fundacja Filmowa, organizator jednego z najstarszych w Europie festiwali filmowych – Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Opisy filmów i plan projekcji można znaleźć na stronie kinedok.net

Wszystkie pokazy w ramach KineDok w Mjazzdze rozpoczynają się o godz. 20:00

Wojtek Minkiewicz, MJAZZGA

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%