› inwestycje miejskie
15:05 / 15.11.2012

Rusza rozbiórka pierwszych budynków na Browarnej

Rusza rozbiórka pierwszych budynków na Browarnej

fot. Konrad Kosacz

Wykwaterowane i opustoszałe budynki mieszkalne przy ul. Browarnej 46-52 wkrótce znikną z krajobrazu tej ulicy. Właśnie rozpoczyna się rozbiórka pierwszych dwóch, z ośmiu przeznaczonych do wyburzenia, obiektów. Wszystkie kolidują z rozbudowywaną w tym miejscu drogą wojewódzką nr 503.

Do rozbiórki przeznaczone zostały budynki mieszkalne od nr 46 do 52 przy ul. Browarnej na odcinku od Brzeskiej do Lubranieckiej. Większa ich część powstała w 1930 r., choć są również i takie które wybudowano w 1908 r. Łącznie znajdowało się w nich 59 mieszkań oraz jeden lokal użytkowy.

Prace rozbiórkowe zostały podzielone na etapy. W pierwszym rozebrane zostaną budynki nr 46 i 47 zlokalizowane najbliżej ul. Brzeskiej. Obiekty te od dłuższego czasu pozostają opuszczone. W ostatnich miesiącach doszło w nich do dwóch pożarów. Prawdopodobnie były to podpalenia.

Wyburzanie obu budynków rozpocznie się jeszcze w tym tygodniu. W związku z tym zmieniona została więc organizacja ruchu. Jezdnia ul. Browarnej na wysokości budynków nr 46 i 47 zostanie zawężona do 6 m. Zachowany zostanie ruch dwukierunkowy. Część jezdni oraz chodnik po stronie budynków zostaną wygrodzone. Z tego powodu przejście pieszych wzdłuż ul. Browarnej odbywać się będzie obejściem przez ul. Rypińską. Zmiana organizacji ruchu związana z pierwszym etapem prac rozbiórkowych potrwa do 26 listopada.

Teren pod budynkami przeznaczony jest pod drugą jezdnię ul. Browarnej, która na odcinku od Brzeskiej do Mazurskiej będzie miała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu z torowiskiem tramwajowym w pasie rozdziału pomiędzy jezdniami.

Elblążanie, którzy zamieszkiwali budynki przeznaczone do rozbiórki, w ramach zadośćuczynienia otrzymali od Miasta wyremontowane mieszkania. Pięciu ostatnich lokatorów szykuje się do przeprowadzki, która ma nastąpić na przełomie listopada i grudnia. Budynki, w których zamieszkiwali do tej pory, są przeznaczone do rozbiórki, w kolejnym etapie prac przygotowujących teren pod budowę drugiej jezdni ruchu na ulicy Browarnej.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 17