› bieżące
06:04 / 12.02.2013

Ruszają wtorkowe obywatelskie debaty publiczne. Będą chętni do dyskusji?

Ruszają wtorkowe obywatelskie debaty publiczne. Będą chętni do dyskusji?

- W Elblągu rusza cykl debat obywatelskich na ważne dla mieszkańców tematy. Urząd Miejski wyraził zgodę na użyczenie sali w Ratuszu Staromiejskim do tego celu – informuje Mariusz Lewandowski, członek Grupy Referendalnej i pomysłodawca tych debat. – Spotkania będą odbywały się w każdy wtorek.

Jak informuje Mariusz Lewandowski, jest już znany harmonogram trzech pierwszych debat dla mieszkańców miasta. Debaty będą odbywały się we wtorki, w godzinach od 17.00 do 19.00.

Pierwsza debata ma się odbyć już 19 lutego br. Temat spotkania: „Rozmowa o rozmowie, czyli słowo czy nóż, albo rozmowa petenta z urzędnikiem...”.

Kolejna 26 lutego:v„Spółdzielnie Socjalne, czyli jak zawieść nadzieje bezrobotnych i co z tym zrobić oraz fotowoltaika dla rozsądnych”. Ostatnia z planowanych zaś 5 marca, temat: „Związki rozwiązłe, czyli jakiej ustawy o konkubinacie chcemy?”

Pierwsza z debat ma na celu ustalenie, w jaki sposób zapewnić nowocześnie sprawną komunikację społeczną, jak wykorzystać do tego internet, i  jaka jest w tym rola dziennikarzy i  samorządu.

- Na tę debatę zapraszamy przede wszystkim dyrektorów Departamentów: Komunikacji Społecznej, Informatyki i Kultury Urzędu Miasta, dziennikarzy, polityków, nauczycieli języka polskiego oraz internautów umieszczających swoje komentarze na lokalnych portalach internetowych oraz autorów felietonów publikowanych w mediach – mówi Mariusz Lewandowski. - Program spotkania jest otwarty, poszukujemy  zatem zarówno moderatorów poszczególnych wątków  dyskusji, jak i tematów do omówienia. Do udziału w debacie zaprosiłem panią poseł Gelert oraz pana Jerzego Wcisłę.

Druga z debat ma na celu integrację lokalnych spółdzielni socjalnych oraz przeprowadzenie publicznej debaty na temat przyczyn zapaści tej sfery w latach 2010-2013.

- Zamierzamy również przedstawić program, nad jakim pracujemy na lata 2013-2020 w zakresie tworzenia miejsc pracy w dziedzinie fotowoltaiki. Na spotkanie zapraszamy przede wszystkim bezrobotnych, albowiem spotkanie zamierzamy podzielić na dwa etapy – pierwszą godzinę na prezentację problematyki i drugą na dyskusję i pytania. Na spotkanie zapraszam również panią Dyrektor Urzędu Pracy, Dyrektor Departamentu Społecznego UM oraz przedstawiciela Działdowskiej Agencji Rozwoju w celu omówienia, jak wygląda obecnie system poręczeń dla osób bezrobotnych. Zamierzamy też przedstawić bezrobotnym propozycję współtworzenia nowego oblicza miasta – miasta nowoczesnego umysłami swoich mieszkańców. Udział i pomoc w organizacji tej debaty zadeklarował pan Poseł Leonard Krasulski. Mam nadzieję, że będzie to debata o pracy dla Elblążan –debata  pełna konkretów i z wymiernymi efektami – informuje Mariusz Lewandowski.

Trzecia debata adresowana jest do lokalnych przedstawicieli kościołów, związków wyznaniowych, partii politycznych oraz organizacji pozarządowych.

- Ze swej strony na debatę zapraszam przede wszystkim posłów i senatorów ziemi elbląskiej. Zapraszam też przedstawiciela Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Urzędu Skarbowego w Elblągu oraz panią Rzecznik Sądu Okręgowego w Elblągu, mam bowiem nadzieję, iż w trakcie debaty uda się oddzielić prawdę o konkubinacie od mitów, jakie o nim krążą i odpowiedzieć na pytanie, czy takiej ustawy chcemy i jak ewentualnie ma ona wyglądać – dodaje Lewandowski.

Wszystko już przygotowane. Tematyka ustalona, sala zarezerwowana, terminy wyznaczone, a goście zaproszeni. Pytanie tylko czy mieszkańcy będą chcieli przyjść i dyskutować?

2
2
oceń tekst 4 głosów 50%