› bieżące
14:00 / 30.09.2021

Ruszył drugi etap prac przy przekopie Mierzei Wiślanej

Ruszył drugi etap prac przy przekopie Mierzei Wiślanej

fot. Budimex

Rozpoczęły się prace przy wzmacnianiu podłoża pod drogę, która będzie prowadzić do nowego mostu w Nowakowie nad rzeką Elbląg. To druga część budowy nowej drogi wodnej łączącej Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym.

Naczelnik wydziału realizacji inwestycji w Urzędzie Morskim w Gdyni - Andrzej Małkiewicz poinformował, że budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską weszła w drugi etap. Umowa na tę część inwestycji została podpisana 20 kwietnia br., a czas budowy to 24 miesiące.

Etap ten składa się z trzech zasadniczych elementów – obudowy brzegów rzeki Elbląg, mostu w nowej przeprawie w Nowakowie oraz przebudowie drogi powiatowej do tej przeprawy. Most obrotowy w Nowakowie ma zastąpić most pontonowy. Ta inwestycja pozwoli na usunięcie największych utrudnień nawigacyjnych. Pozwoli też poszerzyć tor na rzece Elbląg.

- Jesteśmy już w drugiej fazie rządowej inwestycji, która połączy wody Zalewu Wiślanego i port w Elblągu z Zatoką Gdańską. Inwestycji, dzięki której na mapie Polski zafunkcjonuje nowa droga wodna, pozwalająca w sposób niezakłócony i swobodny realizować żeglugę zarówno pod banderą polską, jak i państw trzecich - przekazał wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Dodał, że rozpoczęcie prac przy części toru wodnego na rzece Elbląg "ma istotne znaczenie dla terminowej realizacji programu wieloletniego, uchwalonego przez Radę Ministrów w 2016 roku".

- Jesteśmy na etapie wykonywania dróg technologicznych oraz robót wzmocnieniowych pod nasypy drogowe, które są wykonywane w technologii drenów prefabrykowanych i nasypów przeciążeniowych, a także kolumn betonowych, zbrojonych profilami stalowymi - podał zastępca kierownika kontraktu z firmy Budimex SA, Michał Tersa. Dodał, że w kolejnym etapie zostanie wykonane posadowienie obiektu mostowego, a po zakończeniu robót wzmocnieniowych wykonywane będą nasypy oraz podpory mostu obrotowego.

W najbliższych dniach do Portu Gdańsk dotrze pierwszy transport ścianek szczelnych z Luksemburga. Ścianki zostaną przeładowane na pontony transportowe i drogą wodną dostarczone na budowę. Elementy te posłużą do obudowy nowego odcinka toru wodnego na rzece Elbląg. Łączna powierzchnia nowych ścian i brzegów rzeki Elbląg wyniesie ponad 300 km kw.

W dalszej kolejności wykonawca przystąpi do prowadzenia robót kafarowych. Natomiast nowy most będzie miał długość 104,3 m z rozpiętością przęseł 2 x 51,5 m.

Na placu budowy pojawił się już ciężki sprzęt, m.in. w postaci palownicy wykonującej kolumny betonowe pod drogę prowadzącą do nowego mostu. Prace prowadzone będą na nieregulowanej i niepogłębianej rzece Elbląg.

Całkowita długość nowej drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga to blisko 23 km, z czego ok. 2,5 km stanowi odcinek, na który złożą się śluza i port zewnętrzny oraz stanowisko postojowe. Kanał i cały tor wodny będą miały 5 m głębokości.

Źródło: PAP

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%