› policja
09:00 / 04.09.2012

Ruszyły wzmożone działania policji w okolicach szkół

Ruszyły wzmożone działania policji w okolicach szkół

fot. KMP Elbląg

Rozpoczął się rok szkolny. We wszystkich szkołach zapanował ruch niewidziany przez ostatnie 2 miesiące. Ruszyły także policyjne działania pod nazwą: „Bezpieczna droga do szkoły”. Policjantów można spotkać w obrębie szkół podstawowych, to tam na przejściach dla pieszych dyscyplinują kierowców i pomagają najmłodszym bezpiecznie przejść na drugą stronę jezdni.

Jeden z takich patroli stał wczoraj przy ul. Nowowiejskiej obok Szkoły Podstawowej nr 12.
- Obecność policjanta ruchu drogowego w żółtej odblaskowej kamizelce była tam bardzo potrzebna z uwagi na duże natężenie ruchu samochodowego oraz osób pieszych, w tym najmłodszych uczniów szkoły, którzy rozpoczynali rok szkolny – przyznaje mł. asp. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu. - Tak samo było przy wszystkich szkołach podstawowych przy których są drogi o dużym natężeniu ruchu. Policjanci chcą w ten sposób przyzwyczaić kierowców do tego, aby szczególnie uważali przejeżdżając przez przejścia w obrębie szkół. Przyzwyczaić, ponieważ przez ostatnie 2 miesiące wakacji ruch w mieście był zauważalnie mniejszy. Policjanci aby zdyscyplinować kierowców do przestrzegania ograniczeń prędkości przy szkołach do 40 km/h będą mierzyli w tych miejscach prędkość.

O tym, jak bezpiecznie korzystać z drogi, dzieci i młodzież będzie mogła dowiedzieć się podczas spotkań z policjantami ruchu drogowego, które prowadzone będą przez cały rok szkolny w ramach działań profilaktycznych. Równolegle z drogówką w akcje włączają się dzielnicowi i policjanci prewencji kryminalnej. Funkcjonariusze będą kontrolować puby i sklepy w pobliżu szkół pod kątem sprzedaży alkoholu nieletnim. Będą także obecni w okolicach szkół podczas długich przerw, aby zapobiegać wagarom i demoralizacji. Policjanci przez cały rok będą również edukować młodzież i rodziców o odpowiedzialności prawnej nieletnich.

Ponadto policjanci zapowiadają kontrole pojazdów przewożących dzieci i młodzież do szkół (stan trzeźwości kierującego i opiekunów dzieci, stan techniczny, wyposażenie i oznakowanie pojazdu). Szczególnie w pierwszych dniach roku szkolnego o bezpieczeństwo swoich dzieci powinni zatroszczyć się przede wszystkim rodzice, upominając swoje pociechy by zachowały ostrożność podczas przechodzenia przez jezdnię.

3
0
oceń tekst 3 głosów 100%