› bieżące
08:30 / 21.05.2015

Rys historyczny 16 Batalionu Dowodzenia w Elblągu

Rys historyczny 16 Batalionu Dowodzenia w Elblągu

fot. archiwum 16 PDZ

16 Batalion Dowodzenia  Ziemi Elbląskiej, w obecnej strukturze funkcjonuje od 20 lat. Dziś przedstawiamy Państwu rys historyczny powstania naszej jednostki.

W 1945 r., na podstawie rozkazu Dowódcy Wojsk Polskich nr 0156 z 29 czerwca, Dowódca 16 Dywizji Piechoty wydał 20 lipca rozkaz nr 01 o sformowaniu 12 samodzielnego batalionu łączności w Grudziądzu. W związku ze zmniejszeniem stanów osobowych jednostek dywizji, w 1946r., rozkazem Naczelnego Dowódcy Wojska Polskiego nr 045/Org. z dnia 27 stycznia 1946 r., 12 batalion łączności został przeformowany i na jego bazie powstała 43 kompania łączności, która zostaje przeniesiona do Gdańska. W maju 1949r. kompania zostaje przeniesiona z Gdańska do Elbląga a jej główne zadanie to zabezpieczenie łączności sztabu dywizji z podległymi jednostkami wojskowymi.

Rozkazem Dowódcy POW nr 0034 z dnia 5 maja 1949 roku, na bazie 43 kompanii łączności utworzono 43 Batalion Łączności. Na podstawie Zarządzenia Szefa Sztabu Warszawskiego Okręgu Wojskowego Nr 028/Org. z dnia 3 grudnia 1993 roku, po dokonaniu reorganizacji z dniem 1 stycznia 1995 roku na bazie 43 batalionu łączności rozpoczął funkcjonowanie 16 batalion dowodzenia.

Zgodnie z Decyzją Ministra Obrony Narodowej nr 124/MON z dnia 25 czerwca 2001 r., dla podkreślenia więzi żołnierzy 16 Batalionu Dowodzenia ze społeczeństwem Elbląga i Ziemi Elbląskiej, polecono 16 Batalionowi Dowodzenia przyjąć nazwę wyróżniającą „Ziemi Elbląskiej”.

Jeżeli chodzi o współczesność – zapraszamy Państwa do obejrzenia jej „na żywo”.

22 maja  po raz czwarty odbędzie się niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju „Festyn Mundurowy” – zorganizowany wspólnie przez 16 Batalion Dowodzenia, Państwową Straż Pożarną, Placówkę Straży Granicznej przy współudziale Policji Państwowej, Służby Więziennej, Służby Celnej oraz Nadleśnictwo – wszystkie służby z Elbląga. W bardzo bogatym programie mnóstwo atrakcji, pokazów i występów artystycznych, które zadowolą zarówno najmłodszych jak i dorosłych. Wielką i niepowtarzalną atrakcją, będzie udział w festynie Szwadronu Kawalerii im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich ze Starogardu Gdańskiego pod Dowództwem Rotmistrza Krzysztofa Landowskiego. Można będzie obejrzeć specjalny pokaz musztry ułańskiej, sprawności ułanów i koni w specjalnych pokazach ale też dosiąść koni i poczuć się  w siodle jak prawdziwy ułan.

A skoro o zwierzętach „mundurowych” mowa, psy służbowe Straży Granicznej, Policji i Służby Więziennej  przedstawią Państwu stopień swojego wyszkolenia i działania – specjalny pokaz tylko dla uczestników festynu.  W programie także pokazy działania drużyny bojowej Straży Pożarnej z zakresu ratownictwa chemicznego, działanie Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej, działanie patrolu saperskiego, działanie patrolu pieszego w ubezpieczeniu i tymczasowy posterunek kontrolny, pokazy statyczne sprzętu i wyposażenia poszczególnych służb, Koncert Orkiestry Wojskowej z Torunia oraz pokaz musztry paradnej Kompani Honorowej 16 Batalionu Dowodzenia. Myślę, iż zaintrygowałem Państwa na tyle, że zechcecie przybyć i wziąć udział w tym pełnym atrakcji „Festynie Mundurowym”.

Zapraszam Państwa w dniu 22 maja 2015 roku o godz. 11. 00. – Uroczysty Apel z okazji Święta Batalionu, zaś o godz. 12. 00 – Ośrodek Szkolenia Specjalistycznego Łączności 16 Batalionu Dowodzenie przy zbiegu ulic Królewieckiej i Piłsudskiego w Elblągu – „Festyn Mundurowy”. A bawić się będziemy wspólnie do godz. 18. 00 – więc i po pracy będzie można się zrelaksować.

Serdecznie zapraszam!

Rzecznik Prasowy 16 PDZ
mjr Zbigniew Tuszyński

3
0
oceń tekst 3 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 8